ЧЕТИРИ ЗА ЧЕТЕНЕ
Вижте колко е замърсен въздухът в града ви
Когато дойдат по-студените месеци, въздухът в София става така забележимо по-мръсен, че чак се вижда. Статия на New York Times визуализира колко е мръсен въздухът в града, в който живеете, и го сравнява с въздуха на други известни замърсени градове с интересна и променяща се анимация. В същото време статията обяснява и отрицателните ефекти от мръсния въздух и мерките (или липсата им) срещу това по света. Прочетете повече тук.
Защо резултатите на PISА не се подобряват по-осезаемо
Тестът PISA, провеждан от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) вече 20 години, за пореден път показа реалната ситуация в образованието в един куп държави (включително България). Въпреки препоръките на ОИСР много държави просто не напредват по резултати, дали заради липса на реформи или инатливи реформи в грешната посока. Налице са обаче и други причини за липсата на напредък. Прочетете повече в The Economist.
За добре платена безсмислена работа
Една от водещите парадигми в корпоративния свят е, че мотивацията на мениджърите зависи от добрите резултати на компанията. И обратното, че вдигането на заплатите на лидерския екип води до повишаване на продуктивността им. Тази връзка обаче се чупи в лицето на сравнително нов тренд - разпространението на все по-добре платена, но все по-безсмислена работа. В такъв случай мотивацията от самата работа е трудна, а парите се оказват недостатъчни. Какво да правим в този случай и защо въобще наблюдаваме това явление? Прочетете повече тук.
Слънцето все още може да ни изненада
Сондата "Паркър" е на мисия около Слънцето. С всяка орбита около звездата ни "Паркър" е подложена на все по-високи температури, радиация и силна слънчева светлина. В крайна сметка "Паркър" ще навлезе във външната атмосфера на звездата, където ще приключи "живота" си на повече от един милион градуса по Целзий. От изстрелването й миналото лято "Паркър" вече е обиколила Слънцето три пъти и се очаква да го направи още много пъти през следващите 5 години. Научете повече за новите открития, направени на базата на събраната от соларната сонда информация.
ЕДНА ЗА СЛУШАНЕ
Как интензивните емоции ни трансформират
Много е трудно точно да предвидим как ще се държим в дадена ситуация - ако например сме ядосани, или как бихме реагирали на болката. Според психологът и икономист Джордж Льовенстайн от университета Carnegie Mellon интензивните емоции трансформират личността ни толкова много, че можем да си говорим дори за отделни наши версии, особено в стресови моменти. Така психологът обяснява и защо хората толкова често взимат импулсивни решения, когато са гладни или изпитват болка, или защо замръзват в бездействие, когато трябва да вземат важно решение. Можете да слушате разговор с Льовенстайн тук.
0 коментара