ЧЕТИРИ ЗА ЧЕТЕНЕ
Последствията от 20 години работа на бюро
Ема не изглежда особено добре. Краката й са тежко подути и покрити с разширени вени, а Квазимодо би завидял на гърбицата й. Лицето й е бледо, а очите й са зачервени и възпалени. За щастие Ема е кукла в човешки размери. Тя обаче илюстрира опасностите за средния работещ на бюро човек, ако условията на работа в класическата офисна среда не се променят драстично. Прочетете повече тук.
Как Дания отглежда прасета почти без антибиотици
Дания е един от най-големите износители на свинско в света. Въпреки това от 90-те години насам страната систематично успява да намали количеството използвани антибиотици, включително и в индустриалното животновъдство. В момента датските производители използват седем пъти по-малко антибиотици на прасе от американските. Цената на това обаче е да се намерят начини прасетата, които обикновено живеят по шест месеца, да се разболяват по-малко. Това включва по-хуманна среда, повече място за движение и повече контакт между майки и прасенца. Прочетете повече тук.
Светът не е толкова пренаселен, колкото си мислите
Над 50% от световното население живее на територия, равняваща се на 1% от земната площ. Дори когато извадим пустините и планинските върхове, остава огромно сравнително празно пространство. Градовете, в които вече живеем, са пренаселени, но Земята всъщност е изключително празна. Въпросът е дали искаме в даден момент да превърнем планетата си в Корусант (планетата-град от "Междузвездни войни") и дали можем да осигуряваме храна на все повече и повече хора. Място има. Прочетете повече тук.
Планинските ледове изчезват с бесни темпове
Рядко си говорим за планините като жизненоважни за човечеството по начина, по който обсъждаме амазонската дъждовна гора например. Много планини обаче действат като водни резервоари за човешките популации, живеещи надолу по течението. А глобалното затопляне удря и планините, което води до систематичен спад в обема на планинските ледове и сняг и по-бързо топене на глетчерите. Съвсем скоро това може да доведе и до суша за стотици милиони души. Прочетете повече тук.
ЕДНА ЗА СЛУШАНЕ
За дълготрайното влияние на началната среда и образованието
Десетилетия наред икономически данни показват, че и до днес средата, в която сме родени, улицата, на която живеем като деца, първата ни учителка в детската градина или училище играят огромна роля в икономическата и социалната ни мобилност през целия живот. Какво обаче в тези показатели прави така, че две деца, живеещи на една улица, може да имат тотално различни шансове в живота. Къде влиза образованието в това уравнение и как то може да бъде променено, така че да се намали силата на социалната детерминация? Повече по тези теми можете да слушате тук.
0 коментара