Областните градове под карантина, законът за извънредното положение в сила от 13 март
Новият закон за мерките по време на извънредното положение заради коронавируса бе гласуван в края на миналата седмица, но в неделя президентът му наложи частично вето и отново го върна в парламента. В понеделник Народното събрание спешно гласува ветото, прие възраженията на президента и отмени допълнението на чл. 326, ал. 1 от Наказателния кодекс с ново съставомерно деяние - предаване на "невярна информация за разпространението на заразна болест" и новите мерки в Закона за защита на потребителите, водещи до замразяване на цените "по време на извънредно положение и бедствия". Законът бе обнародван във вторник и влиза в сила от 13 март - датата на въвеждане на извънредно положение, с някои изключения.

Националният оперативен щаб обяви в петък вечер нови, още по-рестриктивни забрани за придвижване, с които на практика бяха поставени под карантина областните градове. Със заповед на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев от 21 март са преустановени посещенията на паркове, детски и спортни площадки, открити и закрити обществени места. На входно-изходните пътища на областните центрове се поставят контролно-пропускателни пунктове, където органите на МВР извършват проверки на пътуващите. Пропуска се преминаване само на лица, които работят извън областните градове, тези, които пътуват по здравословни причини, и тези с настоящ или постоянен адрес в съответния областен град.
В началото на седмицата кабинетът обяви създаването на Медицински експертен съвет, който ще събира информация за световните практики в лечението, ще работи като мозъчен тръст (по думите на премиера Борисов) и ще подпомага министрите при взимането на икономически и социални решения. Съветът се оглавява от проф. Коста Костов - пулмолог, учен, преподавател и общественик (интервю с него четете тук). И новата структура, също като Националния кризисен щаб, е подчинена на правителството, като двете звена ще работят паралелно и съвместно. Съветът ще отговаря за чисто медицински въпроси и ще дава брифинги два пъти седмично.
Към сряда вечерта броят на идентифицираните заразени с коронавирус в страната нарасна на общо 242 души. Все още няма решение да се тестват масово граждани, за да се установи реалният размер на епидемията. НОИ обяви, че хората, които ползват болничен за поставяне под карантина, са 2500 души, като 800 от тях са със съмнения за коронавирус.
В понеделник прокуратурата обяви, че вече разследва над 120 души за нарушаване на карантината. Най-честите нарушители са българи, които се завръщат от чужбина. С промени в Наказателния кодекс от средата на март бяха завишени максималните санкции за това - до 10 хил. лв. глоба и до 5 години затвор.
Свят
Смъртните случаи от коронавируса в Испания надминаха тези в Китай и така станаха втори по брой в света. Починалите в Испания достигнаха 3434 души в сравнение с 3285 в Китай и 6820 в Италия. Районът на Мадрид е най-тежко засегнат в страната, но заразените в Каталуня бързо се увеличават. Парламентът ще гласува удължаване на извънредното положение с още две седмици до 11 април. Според мерките жителите не могат да напускат дома си, освен за да купуват хранителни стоки и лекарства или за да отидат на работа.
Турция обвини 20 души за убийството на саудитския журналист Джамал Хашоги в Истанбул през октомври 2018 г. Като подбудители са посочени Сауд ал Кахтани - близък съветник на престолонаследника на Саудитска Арабия принц Мохамед бин Салман, и бившият втори човек в саудитското разузнаване Ахмед ал Асири. Останалите 18 души са обвинени, че са извършили "преднамерено, безскрупулно и чудовищно убийство" в саудитското консулство. Смята се, че Хашоги е бил убит и тялото му разчленено от саудитски агенти. За всички обвиняеми прокуратурата иска доживотен затвор при строг режим. Към момента на смъртта си журналистът работи за вестник Washington Post и е известен критик на саудитското правителство. Западни разузнавателни служби смятат, че убийството му е поръчано от Салман, който отрича да е замесен.
Белият дом и Сенатът на САЩ се договориха за спасителния пакет от 2 трлн. долара. Лидерът на републиканците в Сената Мич Макконъл обяви, че след "продължителни дни интензивни преговори Сенатът постигна споразумение между двете страни по исторически план за подкрепа на икономиката срещу тази пандемия". Сега мерките трябва да бъдат гласувани в Камарата на представителите и подписани от президента Доналд Тръмп. Пакетът включва директни плащания към американските граждани (1200 долара), помощи за малкия бизнес и за тежко ударената индустрия, средства за загубилите работата си през последните седмици и финансиране за болници.

Владимир Путин блокира Русия за седмица и отложи референдума. Руският президент поиска заради коронавируса да се отложи за "по-късна" дата гласуването за конституционните промени, насрочено за 22 април. Освен това седмицата от 30 март до 5 април ще бъде неработна, а жителите са помолени да останат по домовете си, но банки, магазини, аптеки и болници остават отворени. Досега Путин настояваше, че референдумът за промените, които зануляват досегашните му мандати и дават възможност да се кандидатира отново през 2024 г. (с възможност да е държавен глава до 2036-а), трябва да се случи по план. Путин обяви и социални мерки за ограничаване на щетите от епидемията, включително помощи за семейства с деца и за изгубилите работата си.
Икономика
Военният завод "Арсенал" в Казанлък започва масови съкращения на служители. Компанията е един от най-големите индустриални работодатели в страната с близо 9 хил. служители. Причината е спад на поръчките вследствие кризата с коронавируса и намалението на международните цени на петрола. След преговори със синдикатите е взето решение на този етап съкращенията да обхванат до 2 хил. служители от 29 март.
И "Еврофутбол" вече е без хазартен лиценз. На свое заседание в сряда Държавната комисия по хазарта е взела решение да отнеме временно лиценза за залагания и за онлайн игри за срок от три месеца на трета голяма компания на Васил Божков, съобщиха от регулатора. Причината - наличието на просрочени публични вземания за почти 330 млн. лв., които не са обезпечени.
НКЖИ подписа поръчка за близо 90 млн. лв. за модернизация на жп възел Пловдив. Изпълнител на поръчката е обединение "Проект Пловдив", в което участват строителят "Трейс груп холд" и "Балкантел", която е специализирана в доставката на телекомуникационно и навигационно оборудване за граждански и военни цели. Поръчката беше обявена през юли миналата година, като компанията победител е и единствената, подала оферта.
0 коментара