Новият брой:
Правителство с ГЕРБ?

Топ 5 от "Капитал": Икономическите ефекти от войната; Стенобойните санкции срещу "Крепост Русия"

Неизвестността от войната вещае застой при недвижимите имоти; Payhawk: Първата млада българска компания за 1 млрд. долара; Българският стартъп, който предлага да ви построи бункер

Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

1. Икономическите ефекти от войната: По-слаб растеж и още инфлация

Войната в Украйна започна в момент, в който икономиката на България беше започнала да набира скорост след ковид кризата и много компании чертаеха планове за разрастване и дори нови инвестиции. Събитията, започнали в утрото на 24 февруари обаче, ще променят много от тези намерения. Те поставят под въпрос досегашните прогнози за икономически растеж на Европа и в частност на България. Очакванията за страната бяха за продължаващо възстановяване (3-4% ръст на БВП) и постепенно затихване на растящата инфлация (която достигна 9.1% на годишна база през януари). Сега все повече икономисти предупреждават, че инфлацията няма да се забави през второто полугодие, а икономическият растеж може да се окаже двойно по-нисък. За еврозоната пък все по-често се споменава рискът от стагфлация (икономически застой в комбинация с висока инфлация).

Да се правят конкретни прогнози обаче е рано. Те зависят от изхода на войната и от това колко продължителна ще е тя. Но трагедията на Украйна, караща стотици хиляди да напуснат родината си, затворените граници и пренасочени товаропотоци, зависимостта на Европа (и в частност на България) от руския газ и петрол и наложените санкции ще имат негативни последици, които ще се усетят от почти всеки.

2. В руините на икономическата "Крепост Русия". Санкциите на Запада практически за ден извадиха финансовата система на Русия от строя и предизвикаха банкова паника

Срив на рублата с около 30%, затворена фондова борса и опашки пред банките. Това бяха незабавните следствия от новия рунд санкции на Запада спрямо Русия в първия работен ден след обявяването им. Изваждането на част от финансовите институции в страната от системата SWIFT и най-вече блокадата на валутните резерви и централната ѝ банка и всякакви транзакции с нея, практически за една нощ превърнаха почти всички руски финансови активи в токсични. А в ролята на оръжие се оказаха неумолимите пазарни закони и самото население на Русия, което чрез страха за парите си прибегна до масови тегления от банките и опити да ги обърне в евро или долари.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове