Топ 5 от "Капитал": Коалиционен дуел за БНБ; Колко важен е природният газ за България

Войната за олио и българските маслобойни; Русенската "Инаут трейд", която организира доставките на електронни търговци, получава до 7.5 млн. евро от BlackPeak Capital; Офисите: повече, по-нови и по-празни

Андрей Гюров    ©  Георги Кожухаров
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

1. Изборът на гуверньор на БНБ изправя управляващата коалиция пред първия по-сериозен случай на разногласие

По замисъл и по закон Българска народна банка би трябвало да е политически и институционално независима. Това малко или повече явно няма да се случи при избирането на новия й управител. Въпреки опитите да бъде намерена изцяло експертна кандидатура, включително и "внесена" от чужбина, това не се случи в рамките на дадените 20 дни и първата задействана от парламента през февруари процедура се провали. А при втората, която предвиждаше едва седмица за номинации, единствените такива, подадени до крайната дата 23 март, са партийни.

За ключовия пост, особено в светлината на амбициите на България да приеме еврото от 2024 г., ще се състезават председателят на парламентарната група на "Продължаваме промяната" Андрей Гюров и председателят на бюджетната комисия в парламента Любомир Каримански, който е от "Има такъв народ". А залогът освен контрола над самата БНБ се покачва и до здравината на самата управляваща коалиция.

2. Колко важен е природният газ за България и какви са алтернативите на Русия (инфографика)

За разлика от повечето европейски държави България не е силно зависима от природния газ. Населението е изключително слабо газифицирано (общо около 120 хил. домакинства), индустрията също (с изключение на торовите и стъкларски заводи), а основни потребители на газа са топлофикациите. Само столичното парно консумира близо 40% от природния газ. Две трети от потреблението е през зимния период, като именно тогава се използва съхраненият през лятото газ в "Чирен" (хранилището може да покрива до 30% от дневната консумация в страната). Поради това България сравнително лесно може да се откъсне от руската газова зависимост. Годишното потребление е 3.2 млрд. куб.м (за 2021 г.), като капацитетът на газовата връзка с Гърция (когато бъде пусната) е напълно достатъчен да осигури такова количество. Което означава, че въобще не е нужно България да има договор с "Газпром" и да ползва руски газ.

3. Войната за олио и българските маслобойни: бизнесът е за милиарди, основно за износ, а големите играчи са около 15

Паника, опашки, презапасяване, битка в магазини. Месецът е март 2022 г. и полуделият пазар е на олио. Причината - войната в Украйна и страхът, че отсъствието на ключов играч от пазара ще доведе до дефицити. И наистина за кратко светът получи шокови цени на слънчогледа и олиото. Тази паника стигна и България. На първа линия бяха магазините, в които познатата отпреди години цена на олиото от 2-3 лева е заменена от етикети с по 4-5, на някои места до 8 лева за бутилка. Но към момента не изглежда да има място за устойчива тревога. Пазарът е добре захранен - зад търговците стоят около 15 големи местни фабрики за слънчогледово масло и още няколко силни вносителя от Румъния, готови бързо да доставят при добър марж и тук.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • borodino

    Как не ви е неудобно да пишете глупостите, че България няма нужда от газ!?
    Обяснте го на ТЕЦ-овете, на цеминтовите заводи, на торовите, на металургията колкото е останала. Печатницата на брат ми се отоплява с газ, както и целия промишлен район наоколо.
    Налудни твърдения!

    Нередност?
  • 2
    umv30573526 avatar :-|
    Светлоносец

    Излиза грозната истина, че законите в България са врата в полето, в независима институция назначени от политическо зависими хора. Така е във всички комисии, министерства, агенции и т.н. до последния началнически пост в държавната администрация. Резултата за България, е последно място във всички класации. И малките деца знаят, че ако искаш да израстнеш в йерархията трябва да имаш политически гръб. Сега маските паднаха, всичко е законово и целесъобразно решение с едно изключение, НЯМА И НЕ Е ИМАЛО РАЗДЕЛЕНИЕ НА ВЛАСТИТЕ. ТОВА Е НАРУШЕНИЕ НА КОНСТИТУЦИЯТА, ВЪРХУ КОЯТО ВСЕКИ Е ПОЛОЖИЛ КЛЕТВА, но това не се разбира по същество, камо ли да се санкционира от никой.

    Нередност?
Нов коментар