Важните новини през седмицата
Президентът връчи втория мандат за съставяне на правителство; Турският износ достигна рекордни нива; Служебният кабинет успя да вкара бюджетния дефицит за 2022 г. под 3%


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
В първия работен ден на новата година, 3 януари, президентът Румен Радев връчи втория мандат за съставяне на правителство на излъчения от "Продължаваме промяната" кандидат за премиер акад. Николай Денков. Той има срок до 10 януари, за да предложи състав на правителство или да върне мандата неизпълнен. В петък в дневния ред на парламента е включено гласуването на проект на декларация за приоритетите на 48-ото Народно събрание, предложена от Денков и група депутати, която по същество е търсене на предварителен ангажимент по ключови политики. Само ако декларацията получи подкрепа, мандатът ще бъде върнат изпълнен, казаха от ПП.
Националното тол управление започва проверки за електронни винетки в цялата страна, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура" в първия ден на годината. Шофьорите са призовани да проверят валидността на е-винетката си, защото само през януари изтичат повече от 324 хил. годишни винетки. Преди това от АПИ припомниха, че винетките поевтиняват от 1 януари с 10%, но само ако са купени след тази дата.
Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните плановеВ първия работен ден на новата година, 3 януари, президентът Румен Радев връчи втория мандат за съставяне на правителство на излъчения от "Продължаваме промяната" кандидат за премиер акад. Николай Денков. Той има срок до 10 януари, за да предложи състав на правителство или да върне мандата неизпълнен. В петък в дневния ред на парламента е включено гласуването на проект на декларация за приоритетите на 48-ото Народно събрание, предложена от Денков и група депутати, която по същество е търсене на предварителен ангажимент по ключови политики. Само ако декларацията получи подкрепа, мандатът ще бъде върнат изпълнен, казаха от ПП.
Националното тол управление започва проверки за електронни винетки в цялата страна, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура" в първия ден на годината. Шофьорите са призовани да проверят валидността на е-винетката си, защото само през януари изтичат повече от 324 хил. годишни винетки. Преди това от АПИ припомниха, че винетките поевтиняват от 1 януари с 10%, но само ако са купени след тази дата.
Липса на кворум провали насроченото за вторник извънредно заседание на общинския съвет в Пловдив, на което трябваше да се гласува решение срещу увеличаване на капитала на "Пълдин туринвест" с акции от Пловдивския панаир. Заседанието се провали заради отсъствието на общинарите от ГЕРБ и БСП.
Свят

Турският износ достигна рекордни нива миналата година, след като поевтиняването на лирата направи продуктите на компаниите по-конкурентни в чужбина. Друг фактор, който помага за постигането на невижданите резултати, са по-близките икономически връзки с Русия, която е изолирана от западния свят заради войната в Украйна. Общата стойност на задграничните продажби е достигнала 245 млрд. долара през 2022 г. Това е увеличение от 13% спрямо износа през 2021 г.
Скандалът за купуване на влияние от трети страни в европейските институции се разраства. Председателят на ЕП Роберта Мецола започна спешна процедура за отнемане на имунитета на още двама действащи евродепутати във връзка с нови разкрития, свързани с Катар. Става въпрос за Марк Тарабела (S&D, Белгия) и Андреа Козолино (S&D, Италия).
Никой, който не е жител на Канада, вече не може да купи жилище на територията на страната. Обявената по-рано забрана влезе в сила от 1 януари и е предвидена да действа две години. Така правителството в Отава цели да ограничи поскъпването на имотния пазар в северноамериканската държава, където заради високите цени жилищата станаха едни от най-недостъпните в света. Средният дом в Канада миналото лято е струвал 568 хил. долара, или над 11 пъти медианния годишен доход след приспадане на данъци. Макар цените да тръгнаха леко надолу, като цяло жилищата са поскъпнали с 48% от 2013 г.

Икономика
Служебният кабинет успя да вкара бюджетния дефицит за 2022 г. под заветните за еврото 3%. По предварителни данни на финансовото министерство дефицитът на касова основа по консолидираната фискална програма (КФП) ще е около 1.5 млрд. лв., или 1% от прогнозния БВП, докато разчетите при актуализацията през лятото бяха за 6.2 млрд. лв., или 4.1% от БВП. Освен това на начислена основа (по следената от Брюксел методология) салдото се очаква да е около -2.9% от БВП. Така България ще може да постави още една важна отметка в чеклиста си по пътя си към еврозоната, тъй като нивото под 3% означава, че страната дори и без действащата дерогация би се вписала в маастрихтския критерий.
Природният газ в България през януари поскъпва с близо 23% в сравнение с последния месец на 2022 г. Това става ясно от съобщение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), която утвърди на свое заседание в първия ден на 2023 г. новата цена на газа. Според решението на енергийния регулатор за януари горивото ще струва 179.33 лв на мВтч при 146.09 лв. за мВтч през декември. Това е втори пореден месец на ръст на цените на газа, след като преди това през октомври и ноември тя се понижаваше от рекордните нива през септември, движена най вече от топлото за сезона време.
Бизнес

Продажбите на нови леки и лекотоварни автомобили в България през миналата годината нарастват с над 10%, а тези на употребяваните се сриват с почти толкова, съобщи "Дневник", като цитира данните за регистрациите на "Пътна полиция". През 2022 г. в България са били купени 34 448 нови коли в категории М1 и N1, докато за същия период на 2021 те са 31 196, сочи статистиката. Все още обаче това е с над 20% по-слаб резултат от "предкоронната" 2019 г. Употребяваните леки и лекотоварни автомобили нов внос са съответно 218 041 през 2020 г. срещу 197 133 сега, което пък е спад от почти 9.6%. Над 139 хил. от купените през миналата година коли са на възраст повече от 10 години.
Високата инфлация и нарастващите лихви свиха глобалните сделки с една трета. Общият обем на сливанията и придобиванията, сключени в световен мащаб през 2022 г., е намалял с 38% спрямо 2021 г., което е най-големият спад от 2001 г. Общата стойност на M&A е спаднала до 3.66 трлн. долара до 20 декември, сочат данни на Dealogic. Този показател достигна исторически връх 5.9 трлн. долара през 2021 г. Сделките през миналата година са намалели с 39% в САЩ и Европа. В Азиатско-Тихоокеанския регион спадът е с 33%. Все пак активността продължава да е на високо ниво по исторически стандарти, като показателите за годината надвишават тези от 2016 и 2017 г.
Сделки и проекти
БНБ планира над 160 млн. лв. разходи през 2023 г. за подготовка за еврозоната. Бюджетът на централната банка предвижда съществен скок на разходите както за издръжка (с 88.5 до 265.7 млн. лв.), така и за инвестиции (231.2% до 97.5 млн. лв.). Основната причина за това е подготовката за влизането в еврозоната, като според централната банка това ще й струва общо 162.35 млн. лв. Сумата може да изглежда внушително, но всъщност над половината от нея се дължи на едно перо - изсичането на 780 милиона евромонети, за което са предвидени 89.8 млн. лв.117 млн. лв. тръгват към малките фирми. Парите са по програма "Конкурентоспособност". Кандидатстването ще започне в близките седмици, а процедурата ще бъде насочена конкретно към семейни фирми - предприятия, които се притежават от повече от един член от семейство, съобщиха от Министерството на иновациите и растежа (МИР). За средства ще могат да кандидатстват и фирми от творческите индустрии и занаяти. Допустимите разходи, които ще се финансират, ще са за придобиване на машини, съоръжения, оборудване и софтуер, свързани с производствените цели на предприятията.
"Мол Пловдив", се превърна в първия търговски център в страната с функционираща фотоволтаична система на своя покрив. Мощността на покривната инсталация е 459 кВт и се състои от 850 броя соларни панели с единична мощност 540 В. Според представители на мола инсталацията ще покрива средногодишно около 7-9% от потреблението на сградата и всичкото произведено електричество ще бъде за собствена употреба. Инвестицията в проекта е в размер 300 хил. евро без ДДС и е изпълнена от местната "Соларити БГ".
ExxonMobil съди Европейския съюз в опит да го принуди да отмени новия данък върху свръхпечалбите, наложен на компаниите в енергийния сектор и горивата. Гигантът твърди, че Брюксел е превишил правомощията си. Делото е заведено на 28 декември 2022 г. от неговите германски и холандски дъщерни дружества в Съда на Европейския съюз в Люксембург. Това е и най-значимият отговор на мярката за облагане на огромните печалби, реализирани от фирмите, заради ценовите катаклизми, предизвикани от санкциите срещу Русия, пише FT.
1 коментар
Свързаната с руски олигарх #Gemcorp е преговаряла с #Булгаргаз да доставя #газ на LNG терминала в Гърция веднага след началото на войната в Украйна.
https://www.facebook.com/birdreporting/posts/10161273077686189
Вижте доказателствата в доклада на парламентарната комисия
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.