Топ 5 от "Капитал": АЕЦ "Козлодуй" е "обезщетил" фирми на Ковачки с 25 млн. лв.; Политически десант на "Росенец" и на пазара на горива
Как АПИ подари 111 млн. лв. държавни пари за отсечката Мездра - Ботевград; Собствениците на SiteGround купиха в пакет имоти от Оманския фонд; Стопени ски очаквания в Боровец, Пампорово и Банско
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
1. АЕЦ "Козлодуй" е "обезщетил" фирми на Христо Ковачки с 25 млн. лева
"СУПЕР НОВИНА! Спестиха 100 млн. лв. на българския данъкоплатец" С този плам pik.bg преди дни описа една потайна спогодба от края на миналата година, подписана между АЕЦ "Козлодуй" и четири свързвани с Христо Ковачки фирми, които през март 2020 г. спряха да изпълняват договорите си за изкупуване на енергия от централата.Реално двегодишният съдебен спор е доста заплетен, но кратката равносметка е доста различна. А именно, вместо държавното дружество да си търси по съдебен ред 129 млн. лв. неустойки заради провалените договори, решава да им подари 25 млн. лв. Прочетете тук.
2. Политически десант на "Росенец" и на пазара на горива
Държавата си връща нефтеното пристанище "Росенец". Ще взема допълнителни отчисления от 0.7% от разлика между цената на руския Urals и Brent, умножен по целия обем горива, пуснат на пазара. И ще може да има особен представител в "Лукойл Нефтохим Бургас". Така финишираха трите проекта в посока горива и "Нефтохим". Текстовете на ДПС повтаряха евросанкциите и изключението за Украйна и на финала се промъкна "Росенец". На "Демократична България" за управителя в рафинерията. И проектът на ГЕРБ, станал по-известен като закона на Делян Добрев за левчето. Към тях се добавя и вече възприетият европейски регламент за облагане на свръхпечалбите с 33%, или т.нар. солидарна част от компаниите в сектор енергетика, разписани в Закона за корпоративното подоходно облагане.Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове1. АЕЦ "Козлодуй" е "обезщетил" фирми на Христо Ковачки с 25 млн. лева
"СУПЕР НОВИНА! Спестиха 100 млн. лв. на българския данъкоплатец" С този плам pik.bg преди дни описа една потайна спогодба от края на миналата година, подписана между АЕЦ "Козлодуй" и четири свързвани с Христо Ковачки фирми, които през март 2020 г. спряха да изпълняват договорите си за изкупуване на енергия от централата.Реално двегодишният съдебен спор е доста заплетен, но кратката равносметка е доста различна. А именно, вместо държавното дружество да си търси по съдебен ред 129 млн. лв. неустойки заради провалените договори, решава да им подари 25 млн. лв. Прочетете тук.
2. Политически десант на "Росенец" и на пазара на горива
Държавата си връща нефтеното пристанище "Росенец". Ще взема допълнителни отчисления от 0.7% от разлика между цената на руския Urals и Brent, умножен по целия обем горива, пуснат на пазара. И ще може да има особен представител в "Лукойл Нефтохим Бургас". Така финишираха трите проекта в посока горива и "Нефтохим". Текстовете на ДПС повтаряха евросанкциите и изключението за Украйна и на финала се промъкна "Росенец". На "Демократична България" за управителя в рафинерията. И проектът на ГЕРБ, станал по-известен като закона на Делян Добрев за левчето. Към тях се добавя и вече възприетият европейски регламент за облагане на свръхпечалбите с 33%, или т.нар. солидарна част от компаниите в сектор енергетика, разписани в Закона за корпоративното подоходно облагане.На пръв поглед опитът на политиците да се овладеят всички печалби и ключови активи на руската компания - основен производител на горива, печелят лесна популистка подкрепа. Част от законотворчеството обаче създава рискове.
3. Услуга за строител: как пътната агенция подари 111 млн. лв. държавни пари за отсечката Мездра - Ботевград
Учебник по корупция - така източник на "Капитал" коментира историята, която ще разкажем в този текст. Дали конкретно има корупция и кой на държавен пост е лично облагодетелстван, за съжаление обаче не можем да кажем. Това, което е ясно, е, че Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) заобикаля Закона за обществени поръчки и увеличава и без това скъп договор за проектиране и строителство на 13 км от пътя Мездра - Ботевград.През 2019 г. тя подписа договор с обединение на две фирми от групата на "Грома холд" - "Европейски пътища" и "Водно строителство - Благоевград", и една словашка, "Вахостав" за 222.4 млн. лв. без ДДС. Но към днешна дата той е набъбнал до 333.7 млн. лв. без ДДС и то със спорни аргументи. Финансирането на проекта е изцяло държавно. Собственикът на едната фирма, Виктор Велев, и синът на собственичката на другата, Христо Савев (който е и собственик на "Грома холд") са обвиняеми за пране на пари в размер на 53 млн. лв. във връзка с "Хемус", твърдеше БНТ. Всичко това е започнато по времето на ГЕРБ и е продължено при служебния кабинет на Гълъб Донев.
4. Собствениците на SiteGround купиха в пакет имоти от Оманския фонд
Собствениците на IT компанията SiteGround Иво Ценов и Тенко Николов са купили в пакет 210 дка около Околовръстния път на София - 183 дка на разклона на Панчарево и 27 дка в Камбаните - "Младост 4", бившата резиденция на Тодор Живков в Сандански и прилежащия й терен от 423 дка. Продавачи са различни дружества на Оманския суверенен фонд (Oman Investment Authority), познат в България най-вече с миноритарния си дял в КТБ и проекта Супер Боровец. Фондът беше активен тук през 2007 - 2015 г., но оттогава се изтегля.Сделката е от юли тази година, но не е обявявана от страните. По информация от Търговския регистър е осъществена през три отделни транзакции на обща стойност около 67 млн. лева. Вижте подробности тук.
5. Стопени ски очаквания в Боровец, Пампорово и Банско
Българските зимни курорти изпаднаха в леко неловка и комична ситуация да откриват сезона през декември без сняг и почти без работещи писти. "Откриваме сезона без сняг", призна лаконично на 17 декември и Иван Обрейков, мениджър на ски зона "Банско". Това стана на Бъндеришка поляна на фона на няколко петна от изкуствен сняг. В последвалия месец необикновено топлата зима принуди редица ски курорти в Алпите да не отворят, като постави и българските ски курорти пред изпитание и огромни усилия да осигурят все пак някакви приемливи условия.Ситуацията към средата на тази седмица беше по-скоро снежна. На Боровец работят около 70% от пистите, като има обработени писти за всички нива - от начинаещи до напреднали, и от "Бороспорт" се надяват да отворят и ски център Маркуджик в най-скоро време. На "Пампорово" работят повече от половината писти, включително с чепеларската ски зона "Мечи чал". А Банско се готви за Световната купа по сноуборд на 21 и 22 януари. Първоначалните очаквания бяха за по-силен от миналогодишния сезон, но бавното настъпване на зимата отписа доста резервации в първия месец.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.