🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Топ 5 от "Капитал": Азерската SOCAR се цели в 1/3 от българския газов пазар; БНБ охлажда кредитния бум с по-високи задължителни резерви за банките

И още: Историята на "Мелексис" от полупроводниците на Живков до милиард чипове; Новите стадиони на "Ботев" и ЦСКА променят бизнес модела на футбола; Пешеходни маршрути и екопътеки в района на Габрово

   ©  Цветелина Белутова
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

1. Азерската SOCAR се цели в една трета от българския газов пазар

Българският газов пазар е на прага на нова голяма промяна. След като през миналата година "Газпром" спря доставките за страната, сега се очертава, че на местния пазар ще се появи нов голям играч.

Покрай суматохата от международните срещи по инициативата на президента Румен Радев на 25 април в София и подписването на Меморандум за разбирателство между газовите оператори на България ("Булгартрансгаз"), Румъния (Transgaz), Унгария (FGSZ), Словакия (Eustream) и държавната петролна компания на Азербайджан (SOCAR), голямата, но несъобщена новина на деня всъщност беше друга. А имено, че SOCAR вероятно ще започне да доставя по 1 млрд. куб. метра газ годишно до България - колкото получава сега страната по договора си с Azerbaijan Gas Supply Company Limited (AGSC). И още след месец има реален шанс SOCAR да стане основен играч на българския пазар, като вземе една трета от бизнеса на държавната "Булгаргаз", разбира се с по-добри цени.

2. БНБ охлажда кредитния бум с по-високи задължителни резерви за банките

В опит да охлади кредитирането БНБ прибягва за пръв път от над 15 години до най-силния си инструмент на паричната политика - повишаване на процента на задължителните минимални резерви (ЗМР), които банките трябва да поддържат. С решение от сряда ставката се покачва от 10% на 12%, което означава, че за всеки привлечени 100 лв. банките ще трябва да държат близо 12 лв., депозирани в БНБ - реално сумата е малко по-ниска, тъй като и 50% от касовите наличности се признават за резерви. Промяната влиза в сила от 1 юли, а още преди това от 1 юни се покачва и процентът на ЗМР за привлечените средства от чуждестранни лица от 5 на 10%, a месец по-късно и за тях ставката ще стане 12%, което обаче има по-малък ефект, доколкото българските банки се финансират предимно от местния пазар.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.