Бог високо, държавата близо
Съборът на православната църква заприлича на форум за недвижими имоти
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Президентът може, миряните не. Такава е ситуацията на Шестия църковно-народен събор, който, след като бе отлаган в продължение на четири години заради здравето на 94-годишния патриарх Максим, най-после се състоя. Приветственото слово на Георги Първанов и наличието на вицепремиери и други политици само потвърдиха впечатлението, че религията и държавата са по-здраво свързани, отколкото е желателно и полезно. Богатото присъствие на високопоставени персони с агентурни имена и чинове - представители и на светската и на духовната власт, са сигурен знак, че още дълги години ще си останем в лоното на национално-държавническата покорност.
Бурни дебати в интернет пространството предизвика текст от проектоустава на Българската православна църква, според който представителството на светските лица в основния орган за избор на патриарх трябва да се редуцира до двама. "Дори известната с клерикализма си католическа църква ревизира преди десетина години каноничното си право и даде възможност на миряните активно да участват в църковната администрация на постове, които досега са били запазени само за духовници. А при нас човек остава с тягостното впечатление, че клирът не иска много-много миряни да се мотаят при вземането на важни за църквата ни решения, коментира Златина Иванова във форума на сайта dveri.bg. Друг анонимен читател също дебатира предложението: "Мога да кажа, че този член е просто нелеп. Особено в момента, когато църквата се бори да въведе предмета "Религия" и се нуждае от обществена подкрепа, такъв подход е повече от ненавременен."
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
има нещо изключително сбъркано в системата на Българската Православна Църква. Отвратителено бих казал.
Има нужда от ново покръстванел
Това от 864 година не донесе кой знае какви успехир защото още от началото бе замислено като политически акт А и тогава за седем години три пъти покръстване от гръцки в латински обряд и пак обратно
Как няма да се явят не богомилир ами всякакви дори...
Затова са силни всякакви сектански и езически секти като напр Дъновисти и пр
Затова без никакво насилие а по пътя на убеждението и доброволното приемане може би народът ни го чака някаква рационална форма на протестантство - там има богат избор поне
Най-подхожда на българите - в много отношения е подходящо на манталитета ни
Мухлясалото православие отдавна е архаизъм а растат нови поколения дори не знаят как да се прекръсятт а имат нужда от нова духовност !
Ако трябва да съдя за Църквата, за нейните проблеми и за правилните начини за решаването им, за достойнствата и недостойнствата на разни мои братя и сестри и т.н. и т.н... предпочитам да се допитам до по-друг тип авторитет. До някой, който сам той (тя) е всяка неделя на църква, който се изповядва всяка седмица, причастява се редовно, труди се самоотвержено за Църквата, участва дейно в нейния живот, търпи много лични несгоди, но пак намира начин да жертва за нея своето удобство (и/или други блага)... Който редовно и сърдечно общува със своите братя и сестри в Христа - в това число, естествено, с не един или двама духовници. Който споделя с ближните си техните (и своите) болки и търпи техните грехове, прощава им и въпреки всичко им помага отново и отново. Който не се дели от народа Божий, не се въздига в елитаризма на някаква изолирана групичка "истински православни"; не осъжда личността на когото и да било.
Да, такъв човек БИХ послушал! (Всъщност, така и правя.) Но работата е там, че такива хора не говорят като госпожа Кръстева. Не пишат подобни статии, а ако пишат - статиите им никога не са в подобен дух. А тези, които пишат статии като горната - те обикновено изглеждат съвсем иначе и водят много по-различен живот. Може да се лъжа... Но за съжаление, твърде много трънки съм изял; знам какво "дърво" ги ражда и круши по него не търся. Кого да слушам аз, кого да слушате вие? За себе си, аз имам ясен отговор. Не всяка вода е добра за пиене. Някои пият от извор, други - от кални локви. Всеки си избира сам.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход