Батман да ни е на помощ!
За масовите убийства и как те не трябва да се отразяват от масовите медии
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Разбира се, че историята за откачен студент, помислил се за Жокера и застрелял 12 души на премиерата на новия "Батман", oсвен трагична е достойна за полети на журналистическото въображение. И за огромни снимки по първите страници.
Американските, британските, европейските и естествено българските вестници, отразиха подобаващо трагедията в малкия град Аурора, щата Колорадо, където за пореден път невинни хора бяха избити от маниак с оръжие. Психиатри се надпреварваха в следващите дни да поставят диагнози. New York Times дори направиха мащабен преглед на филмите на Warner Bros, които били пълни с насилие. Пред "Фокс нюз" (цитирани после и в българските вестници) психиатърката Кейт Еблоу развива тезата, че не филмите с насилие, а насилствените сцени в новините имат пагубен ефект, защото "бързата смяна на теми създава усещането, че нито една трагедия по същество не е истинска".
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
От времената на Рим максимата е ЕДНА: хляб и зрелища!
Докога само лошите новини ще са добри новини?! Не се ли научиха журналята, че криминалните истории не бива да се превръщат в хранилка? По-добре да си пълнят страниците с "постни" новини, вместо да създават сензации и да "помпят" егото на някакви откачени и на техните фенове...
Знаете ли според мен, че тази дискусия по същество е правилна, но като реалност е крайно ненужна. Въпросът защо е лишен от логика, при положение, че хората, които четем тази статия, осъзнаваме какво отрицателно влияние има съвременното отразяване на трагедиите в масовите медии. А хората, които четат и гледат "шир-потребата", не се интересуват от журналистическа етика, от морал и човечност. Те искат панаир. И дори директорът на панаира да им каже, че това не е хубаво, те ще си платят, за да видят кое не е хубаво.
До коментар [#1] от "kardinalat":
Тъжно е, че явно матриалът не е мръднал еволюционно от времената на Рим.
До коментар [#4] от "NPaine":
Хората винаги са си били едни и същи, променя се само контекста.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход