"Гниещият труп на научната телевизия"
Популярният канал Animal Planet за кратко измами света с псевдодокументален филм, според който русалките наистина съществуват


Мартин Гарванов

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"Историите за реалното съществуване на русалки олицетворяват гниещия труп на научната телевизия". Точно преди една година известното научнопопулярно списание Wired издава тази тежка присъда в изключително остър материал, насочен срещу телевизионния канал Animal Planet. Причината: псевдодокументален филм, наречен "Русалки: Намереното тяло". В него съвсем между другото присъства бележка, че става дума за "фантастика, базирана на реални събития и научни теории". Иначе действието е оформено изключително подвеждащо и представлява серия разговори с уж истински изследователи, които всъщност са актьори.
По всичко личи обаче, че Animal Planet изобщо не се срамува от тази своя малка креативна лъжа. Миналата седмица наукообразният телевизионен канал излезе с втори филм, посветен на митичните морски създания. "Русалки: Новото доказателство" също е оформен според каноните на документалистиката, като изпуска да уточни изрично, че става дума за фикция. Този път екипът на Animal Planet е надминал себе си и е вкарал фалшив клип с компютърно генерирани изображения на русалка, която за части от секундата поставя ръка върху илюминатора на подводна капсула край бреговете на Гренландия. Във филма присъстват и "записи", направени от британската брегова охрана, от туристи в Израел, от руски подводни изследователи в Баренцово море и т.н.
Въпреки че лансира явни неистини, "Русалки: Новото доказателство" изстреля рейтинга на Animal Planet в небето. Само за три дни филмът е събрал над 3.6 млн. гледания онлайн, и то въпреки че сериозните медии бързо развенчаха измамата. "Не, русалките не съществуват", отсича списание Slate. "Този филм се излъчва по канал, който претендира да обучава хората по въпросите на природата и естествените науки. Шокиран съм, че Animal Planet пуска продължение", споделя авторът Дейвид Шифман, който е специалист по морска биология.
За разлика от други подобни случаи, българските медии реагираха сравнително адекватно и повечето от тях не се хванаха на измамата. Изключение прави иначе сериозната БНТ, която пусна на сайта си фалшивия клип с кратък текст към него, без да се усети, че става дума за компютърна анимация. "Записът е от Гренландско море по време на подводната експедиция на д-р Торстен Шмит. Заснетото същество може да се окаже истинска русалка - от кадрите се вижда, че в горната си част на тялото му прилича на човешката, но от кръста надолу то има опашка на риба", уточнява журналистът от държавната телевизия.
"Кадри на Animal Planet с русалки хванаха милиони шарани в мрежата", иронично отбелязва пък новинарският сайт offnews.bg. И цитира продуцента на мистификацията Чарли Фоли: "Просто искахме да върнем на хората усещането за чудо." След всичко това обаче ще е чудо, ако зрителите продължат да се доверяват на т.нар. документални филми, излъчвани по научните телевизии.
39 коментара
Колко е малка крачката между художествената измислица и реалността. Но пък си представям що шарани са се хванали на въдицата на русалките.
Уви, през последните двадесетина години равнището на образователните и документални канали е дотолкова снижено, че често преминава в откровена наукообразност. Повечето от произвежданите материали на историческа тема например са повърхностни и сензационалистки. Да си спомним за "Космос" с Карл Сейгън или "Музиката на човека" с Йехуди Менухин. Изглеждат ми като отминала златна епоха...
Това като онова предаване „Ку‒Ку“ за аварията в АЕЦ‒а преди 20 години. Истината за историята е добре описана тук: http://goo.gl/bQIZz. А Вие от „Капитал“ си купете йод.
Ами трябва да се чете и слуша внимателно.
Публикувано през m.capital.bg
Научно-популярните филми и сериали бяха изместени от само популярните. Факт. И книгите от жанра понамаляха. Може би само в гейм индустрията има възход. Но достатъчно хора обичат научната фантастика, така че на мястото на самопровалилите се канали ще дойдат нови, въпрос е на време.
Колкото до конкретния филм - гледах го преди време. Още като го намерих, разбрах за какво иде реч, но понякога ми е приятно да се излегна и да си изгубя времето с някаква небивалица. Същата работа с филми за Атлантида, извънземни.. Като малък се вързвах на част от "фактите", но това беше отдавна. Сега само разпускам с подобни фантастики. От време на време е хубаво да си припомним надписа от плаката в офиса на агент Мълдър. ;)
Само дето Discovery са на печалба. А псевдожурналистически изчепки, като ьТВ - на загуба
Вица за двамата рибари и русалката - защо я хвърли, а как.
Зелените човечета защо са в немилост? Това вече би докарало истерия като аварията в Козлодуй.
историята много ми прилича на български избори :)
Всъщност Анимал-ите сега се опитват да замажат фактите с тиражирането на версията ,че видите ли всичко било анимация.Изглежда ,обаче че има ефект върху някой от по-лековерните читатели и зрители.
След като български учени археолози откриха/произведоха скелет на вампир при разкопки в Созопол, един бургаски радиоводещ се беше изгъбаркал с наивните хора публикувайки фотошопната снимка на намерен до него скелет на русалка ..... отново беше изключително успешен майтап и хвана много шарани .
Според мен проблема на Анимал е финансов - "научните" телевизии трябва да разширяват аудитории и да вдигат приходи от реклама .... т.е в таргет групата им попадат и идиотите ... от там и предаванията се в'идиотиха.
Погледнете само "научното" Дискавъри със знаменателните си епизоди на "Въглищари" "Екстремни дървосекачи" и нещо от сорта на "Американски скрападжии" ...... страшно образователно -нямам думи...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.