Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
От тенис мач с исторически залог финалът на женския US Open се превърна в скандал, който разпали дебат за сексизма, расизма и двойните стандарти в спорта. Първата титла от Големия шлем за Япония, спечелена от 20-годишната Наоми Осака, остана в сянката на конфликта между Серена Уилямс и съдията Карлос Рамос. Всичко започна с предупреждение за треньорска намеса, продължи с наказателна точка за строшена ракета и завърши с наказателен гейм за грубо отношение към рефера. Случаят раздели мненията света на тениса. Едни обвиниха Уилямс, че е помрачила мача с неумението си да губи. Според други Рамос е бил ненужно пунктуален, докато срещу мъжете не прилага същата строгост.
Още на корта, когато повика главния съдия на турнира и турнирния директор, Уилямс насочи обвиненията си в тази посока. "Има много мъже, които правят по-лоши неща на корта, но само защото съм жена, получавам наказание", чуха се думите ѝ още в прякото излъчване на "Евроспорт". Женската тенис асоциация (WTA) подкрепи Уилямс и се включи в обвиненията към Рамос. "Вярваме, че не трябва да има разлика в стандартите за толерантност към емоциите, изразени от мъжете и жените. Убедени сме обаче, че точно това се случи", каза ръководителят на WTA Стив Саймън, цитиран от Reuters. Уилямс получи подкрепа и от един от най-темпераментните и често замесвали се в скандали на корта играчи - Джон Макенроу, който пред ESPN заяви: "Казвал съм доста по-лоши неща. Серена е права за това, че мъжете са третирани по различен начин".
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Крайно време е мaймуните да разберат, че названието "човек" трябва да си го заслужиш като покажеш цивилизовано поведение. Със нагло тръшкане и мрънкане само ни дават още причини да ги наричаме мaймуни.
Това, че на някои тенисисти (мъже) са им прощавали подобни груби прояви, не значи, че на това не трябва да се сложи край. Към тенисистките също не трябва да се проявява снизходителност - това вече би било сексизъм.
Съдията реагира абсолютно правилно. Никой не е длъжен да търпи обиди. А пък точно обвинения за сексизъм, точно към Уилямс , нямам думи.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.