Сутрешен блок - 2 февруари
Спецсъда иска да се превърне и в редактор на статиите, отнасящи се до дейността му, Facebook подаде документи за IPO, а Пхенян кара без ток при -19 градуса
©
Evgeny Karandaev / Shutterstock
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Максимални температури за страната днес:
Благоевград 2°
София -6°
Пловдив -4°
Варна 1°
Бургас 1°
Русе -6°
Благоевград 2°
България
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Реакторите на АЕЦ"Козлодуй" ги затвориха преди да им изтече срокът на експлоатация, а Франция ще си удължава сроковете. И след това защо има случаи, като този в Япония?!
До коментар [#1] от "Тsonkooo":
Не, драги, техните реактори не са руски. Нито японците имат руски реактори. Възрастта няма голямо значение, значение имат конструкцията и качеството на металите на корпуса.
Нашите си бяха изпели песента много преди да ги загасят. Просто е - руснаците ползват некачествен материал, което се доказа от тестовете на 3 и 4, и неподходяща конструкция, съчетана с технически несъвършенства. За пред хората се каза обратното за да се спести паниката, но западът наложи затваряне по конструктивни прични, като тестовете бяха само още едно доказателство за правотата на МААЕ.
Французите ще се пробват да удължат живота на реакторите си, но няма да правят нови, което е много добре. Не е сигурно доколко ще успеят, тепърва ще почнат тестовете и не е сигурно дали ще успеят да покажат нужните показатели.
Колкото до японците - няма по-сигурни централи от техните, но не всичко може да се предвиди, пък и всяко нещо си има предел. Ако "Козлодуй" се люлее по няколко пъти на ден и поне веднъж годишно е от седма и по-висока степен по Рихтер, няма да могат да го презаредят. Не заради друго, ами защото системите за гасене на 5 и 6 постоянно ще са включени и горивото постоянно ще е свежо.
Не знам бюрократите в ЕК как си го представят това с устойчивото земеделие. Устойчивото земеделие е екстензивно, което е точно обратно на сегашната тенденция за свръх-интензивност. Това нещо означава да се забранят окончателно ГМО-културите, да се премахнат насърчителните мерки за производство на биодизел и биоетанол, да се ограничи ползването на минерални торове и пестициди. Щадящите средата агротехники обикновено се съчетават и с ниски добиви и посредствено качество на продукцията, която задължително е конвенционална.
Може да се приложи, но само в ЕС с неговите 1/16 или 1/15 от световното население към онзи момент. И ако дотогава не започнала поредната световна война, която няма да е за петрол, а за храна...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход