Сутрешен блок - 26 март
Министерството на финансите готви лихвена амнистия за данъци и осигуровки, Обама посети границата между Южна и Северна Корея, а Израел не иска да допусне мисия на ООН по правата на човека в окупираните палестински територии
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
София 18°
Пловдив 19°
Варна 12°
Бургас 13°
Русе 17°
Благоевград 22°
България
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
Лихвената амнистия е доста добра инициатива към този момент на задълбочаваща се криза. Много компании и еднолични търговци имат натрупани задължения за данъци и осигуровки от последните 3 данъчни години, към които сега ще се добави и миналата. Тъжно е, но това е стряскащата истина - подават се декларации, по които не следват плащания извън текущите авансови за месеца. Може би ще станем свидетели на продажба или прекратяване на много изчистени от задължения бизнеси. И после БНБ ще отчете поредното нарастване на депозити в банките. Друг е въпросът колко от длъжниците ще успеят да се издължат, след като пари тъй или иначе липсват...
Отделна тема е как се изпълняват бюджетите на държавата, на НОИ и на НЗОК. Принципно у нас се прави отчет на счетоводна основа, което позволява на МФ да прикрива дефицитите, а само да начислява приходи за бъдещи периоди и лихви за забава. Когато се изпълни искането на ЕС за отчет на база касово изпълнение, изведнъж ще светне, че дефицитите са поне двойни. Така ще се официализира, ще в държавата пари няма, което косвено се потвърждава от растящите междуфирмени задължения, растящите "лоши" дългове към банките и неразплатените държавни поръчки. Държавата подхожда на принципа - малко, но сега, вместо повече, но евентуално след време.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.