Новият брой:
Правителство с ГЕРБ?

Евротресение

Как и защо решихме първа страница на Капитал да изглежда по този начин

Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

За тази семдица подготвяхме съвсем различна тема на броя, обаче трусовете в ирландската икономика ни накараха да я отложим за другата седмица. Мисля, няма нужда се обяснява защо драмите в еврозоната са важни. Ако имате съмнения, прочетете темата ни на броя и ще разберете веднага. За илюстрацията тази седмица се обърнахме към студио "Ентусиазъм". Те предложиха няколко варианта (може да ги видите в ляво), като всички използват знака на еврото. Идеята с падащото евро върху картата на континента първо се хареса най-много на екипа, който работеше по темата. Те си представяха как от удара настрани се разхвърчават всички болни икономики – Ирландия, Гърция и в по-малка степен Португалия и Италия. Това беше малко по-трудно да се направи, а и щеше да намеква, че едва ли не еврозоната се разпада. Нещо, което ние смятаме за много малко вероятно. Със същия аргумент отхвърлихме и варианта с пропукания и изронен еврознак.

Идеята за еврото, което се загрява отдолу и изпуска пара отгоре беше любимата на "Ентусиазъм". Тя наистина е силна, защото показва опасното напрежение, което се събира, обаче честно казано не успяхме да измислим подходящо заглавие за нея.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    agrotuz avatar :-|
    тимирут'
    • + 6

    Нищо му няма на Евро-то.
    Спомнете си азиатските кризи през 90-те, когато Йената се обезценяваше с невиждани темпове, а лихвата на централната банка беше 0 %. Да, няма грешка, японската централна банка даваше пари без лихва, нещо което се повтори сега в САЩ, въпреки че не се стигна до нулева лихва.
    САЩ също преживяха една криза с dot-балона, но това не събори долара, въпреки голямата обезценка.
    Изобщо, валутите постоянно са под натиск отнякъде. Все още не сме видяли истинска валутна атака откъм китайския Юан, но и това ще стане някой ден. Тогава номерът на Сорос с играта срещу британския Паунд ще ни изглежда като детска игра с пиратки.
    Всъщност Еврото има един дълбок дискомфорт. Има 3 силни валути, които не бяха жертвани в името на Евро-зоната. Всяка от тези валути сега потенциален лост за "повдигане" на Евро-то в безтегловност, особено британския Паунд.
    Има и един дълбок разлом в основата на Евро-зоната, който вероятно никога няма да се затвори. Няма начин да събереш силни и слаби икономики, да създадеш "кошница" силни и слаби валути, и резултатът да е строго положителен. След години общите правила ще изравнят икономиките и ще стеснят границите на различията. А кризи в икономиката ще има и след 1000 години...
    Затова не всявайте измислени страхове - Европа е обречена на Евро-то. Евро-зоната ще се разшири скоро с нови държави, а някой ден и ние ще се включим.. Няма шанс да се случи обратния вариант - съюз от 27 разнородни държави и 27 валути, всяка от които получава удари поединично.

    Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал