Бурканче касичка
Как и защо решихме първа страница на "Капитал" да изглежда по този начин
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Сигурно и на вас ви е писнало от акциите на МВР, които носят имена като "Душманите", "Апашите", "Хайдуците", "Мошениците", "Измамниците" и "Отрепките". Те само създават илюзията, че държавата "пипа твърдо" срещу престъпността. Усещането на хората обаче е друго. Изследване на "Отворено общество" тази седмица ясно илюстрира разминаването - българското МВР получава най-много пари като процент от БВП в сравнение с другите страни в Европа. В същото време то е на едно от последните по разкримаемост на престъпленията на Стария континент. Доверието на хората към полицията също е на най-ниското в Европейския съюз (виж темата на броя).
Ако МВР беше частна фирма, тя отдавна щеше да е фалирала. Всички белези на нейната неефективност са видими с просто око - всяка година в нея се наливат огромни средства от данъците на хората, но в същото време полицаите взимат мизерни заплати и си допълват доходите, като събират рушвети (най-болезненият пример е КАТ) или правят услуги на мафията. Причината е, че в правоохранителните органи има твърде много бюрокрация, която изяжда по-голямата част от парите за вътрешна сигурност. Въпреки че борбата с престъпността е може би най-големият приоритет на Бойко Борисов, той не прави нищо, за да реформира министерството на приятеля си Цветан Цветанов.Вместо това... увеличава бюджета му (един пример - новите униформи на полицаите ще струват 1200 лева!).
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
15 коментара
Както винаги, брутално добро заглавие!
Иначе темата е стара, болна и тъжна. Униформите по 1200 лева обаче ме зарадваха наистина. Що не им купят костюми на BOSS? По-евтино е.
И..джобовете са по малки.
Кандидат-докторът на физкултурните науки и спорта Цветанов не е човекът който може да извърши реформата в министерството.
Както сами прекрасно точно изтъквате, за него представата за реформа е да поръча униформи за по 1200 лв на полицаите...
А имайки предвид скорошното му кадруване в съдебната власт, въпросът дали всъщност няма някой негов семеен приятел да изпълни поръчката за новите униформи, е повече от основателен.
А, не... Моля, моля... :) най-много пари за безмислена дейност получава не МВР а Мин. на отбраната. И ако при МВР все пак може да се открие някаква дейност, която е в ползва на обществото, то при МО такава въобще липсва. Там единственото, за което с емисли е как да се разрушава ( поразяване на целите), и да се строят апартаменти за разрушителите..
Щото тъщата на Цветанов не могла да сключи договор с Хуго Бос..Затова на качество ще са като "Панака" , на цена - като Бос..Да са доволни всички:)
Как е възможно - такъв уважаван и качествен вестник да има такива непрофесионални илюстрации на лицето си !!!
Някакви нескопосани рисунки или пък конфекция от shutterstock-com. Почти никога не достигат до желаното внушение.
Кое издание с претенции пълни страниците си с евтини картинки за масова употреба (royalty-free stock illustrations)?
Задаваме си въпроса - дали цялото съдържание не е подобно ?
Илюстрацията би подхождала на някой жълт вестник, не на Капитал. Толкова ли неможахте да платите на някой илюстратор ...
Илюстрациите в медийни публикации не е задължително да са красиви, а да са ефективни и да предават послание. Никой не може да обвинява българско издание, че не плаща луди пари, за да си украси страниците. Дори големи западни издания не целят естетика (освен аконе говорим за Вог или Максим- изключително сериозни публикации) - кориците на Ню Йоркър много често изглеждат бездарни, въпреки че често наемат големи имена в изкуството да им ги рисуват. Защо? Защото и в изкуството красотата/естетиката е от второстепенно значение - важното е посланието и силата му.
Браво, Капитал, и за темата, и за илюстрацията, която чудесно изразява настроението и забвението..
@ peb4000 и ventsy:
Илюстрацията няма нищо общо нито със сток масовките, нито с поп-арта, което всъщност показва защо не ви се е харесала, уважаеми. Моля ви, недейте така грубо да налагате субективния си "вкус" за изкуство.
Прекрасно заглавие! Капитал номер едно сте! Е няма спор 4е поне темите за статии не липсват в БГ! Квото и да хванат журналистите на капитал все проблеми!
В България от времето на комунизма е все така " роднина , милиционер
роднина, милиционер - роднина, милиционер - роднина , мили..... .И това е начина ни на живот , за жалост.Колкото повече полиция ,толкова повече престъпност.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.