Иван Добринов и/или “Пирин” ще изгорят от скандала с подкупите
Поредният случай с корупция ще размести пластовете във втората футболна група и съдийската ранглиста
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Две години след като пернишкият “Металург” беше изваден от А група за уговаряне на мач, гръмна нов скандал за корупция във футбола. Смятаният за един от най-добрите български съдии Иван Добринов беше обвинен от един от кандидатите за влизане във висшата лига “Пирин” (Благоевград), че е поискал пари за мача със “Светкавица” (Търговище). Благоевградчани пък бяха обвинени, че са подкупвали играчи от Търговище. Иван Добринов мълчи и нито отрича, нито потвърждава вината си.
Изпълнителният комитет на Българския футболен съюз ще трябва да реши във вторник кой е виновен и какви наказания да се налагат. Според информация от БФС президентът Иван Славков е обещал да раздава правосъдие. Основният въпрос е кой ще пострада - Иван Добринов, “Пирин” или и двете участващи в скандала страни.
Почти сигурно е, че Добринов ще прекрати предсрочно кариерата си на рефер. Съдийската комисия го спря временно от наряди, а изпълнителният директор на БФС Иван Вуцов го пусна в отпуск като служител на международния отдел на съюза. В сградата на БФС обаче витае мнението, че и благоевградският отбор също ще пострада.
Съществува вариант изпълкомът да отложи решението си, тъй като икономическата полиция се зае с разследването.
Една твърде достоверна история
Според версията на “Пирин” след приятелския мач с ЦСКА на 24 март Добринов потърсил за разговор Бранко Кочев, брат на собственика на тима Иван Кочев-Чомбе. Посредник между двамата е бил помощник-съдията на контролата Веселин Мишев. “Ще вършим ли работа”, бил първият въпрос на Добринов. След което обяснил, че се очертава той да свири на мача в Търговище и каква е цената на успеха - 6000 лв. за равенство и 10 000 лв. за победа.
Ден преди двубоя със “Светкавица” изпълнителният директор на “Пирин” Валентин Чакъров бил извикан в стаята на Добринов в БФС, за да каже какво става с парите. “Измъкнах се с обяснението, че нямам право да разговарям по финансови въпроси”, заяви Чакъров, който по това време картотекирал нови играчи в сградата на ул. “Кърниградска”.
Последвали пет обаждания на мобилния телефон на пресаташето на “Пирин” Владо Янчовски. “Две от тях Добринов осъществи от мобилния си телефон, а три от служебния си телефон в БФС”, заяви журналистът.
Представителите на “Пирин” заявиха, че разполагат с разпечатка от “Мобилтел”, в която си личи кога и колко пъти Добринов е търсил контакт. Не стана ясно само защо съдията е търсил именно пресаташето. И при двата разговора с хората на “Пирин” Добринов е изгонвал Янчовски, защото бил агент. “Нямам обяснение защо звъня на мен”, каза журналистът.
Ако подобни разпечатки съществуват, Добринов няма да има защитна теза пред членовете на съдийската комисия и изпълкома. По правилника на съдиите той няма право да търси контакт с отбор, чийто мач ще ръководи.
Иван Добринов минава за един от най-скандалните рефери в българското първенство. Смята се, че е покровителстван от шефовете на БФС, където е служител в международния отдел. Нерядко към него са валяли обвинения, че изпълнява поръчки. Напоследък почти няма мач, в който да не направи няколко решаващи двубоя спорни отсъждания.
За конкретния двубой в Търговище дежурният делегат Борислав Александров, секретар на съдийската комисия на БФС, му е писал високата оценка осем. Най-спорното положение е бил голът на “Пирин”, който според делегата е бил от съмнително положение за засада.
“Пирин” не излиза невредим
Версията на Кочев, Янчовски и Чакъров изглежда твърде убедителна, за да изгори съдията, и те да излязат невредими. В същото време обаче клубът е застрашен от изхвърляне от групата.
Паралелно с тази история футболистът на “Светкавица” Илиян Антонов заяви, че е бил атакуван да продаде мача. Предлаганата, му сума е 8000 лева, която е трябвало да раздели с вратаря Илиян Василев. Ако версията на двамата играчи издържи, “Пирин” също попада под членовете за наказание, а именно изваждане от състава на съответната група.
“Когато Антонов беше при нас, се молех някой да го купи и да се отърва. Във футбола се знае кои играчи продават мачове и затова винаги тях ги атакуват”, казва президент на клуб от Б група, пожелал анонимност.
Във футболните среди витае версията, че “Пирин” може да е платил исканата от Добринов сума и след като не е спечелил мача, да е вдигнал шум. Тримата представители на благоевградския тим не могат да обяснят защо не са сезирали икономическа полиция, за да хванат рефера с белязани банкноти.
Неизяснена остава ролята на вицепрезидента на БФС Евгени Димитров, който е бил сезиран от “Пирин” за рекета. Депутатът от евролевицата провел превантивен разговор с Добринов. Странното е, че не е сезирал съответните органи.
Капка в морето от корупция
Подкупите и уговарянето на срещи не са новост за втората професионална футболна група, новост е само размерът на обвиненията. По думите на човек от кухнята няма отбор, който да не купува или продава мачове. По време на словесните престрелки Бранко Кочев обвини президента на “Светкавица”, че му е искал 50 000 марки, за да бие “Марек” и да пусне мача с “Пирин”. Подобни схеми се разиграват на всякакво ниво и на всякаква цена.
Съдийската такса от 10 000 марки за победа на чужд терен е съвсем нормална според президент на клуб от Б група. Понякога се плаща на съдиите дори за победа на собствен терен, като мизата стигала до 5000 марки. Победите обикновено се подсигуряват с пробиването на няколко основни футболисти, твърди източникът. Парите се носят от човек, който официално няма нищо общо с клуба.
В конкретния случай Илиян Антонов от “Светкавица” заяви, че негов бивш колега го е потърсил за подкупа от 8000 марки. Не може да се докаже обаче, че е замесено ръководството на “Пирин”, защото няма пряка връзка с подкупения футболист.
Смята се, че няколко отбора имат интерес “Пирин” да бъде изхвърлен от групата и да направят опит да влязат във Висшата лига. Сред най-сериозните кандидати са “Марек”, чийто президент е шефът на веригата магазини “Зора” Стефан Милушев, и “Добруджа” с президент собственикът на “Канал 3” Величко Найденов. И двата тима разполагат с лоби в структурите на БФС.
Основният проблем, както и при случая с “Металург”, е, че сега някой ще изгори. В крайна сметка обаче БФС няма да предприеме никакви мерки да спре масовото раздаване на пари под масата. И ще си затваря очите до следващия подобен случай.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
ИВАН ДОБРИНОВ НИКОГА НЕ Е БИЛ СПОРТИСТ . КАТО ВОЙНИК БАЩА МУ ГО УРЕДИ И ДОВЕДЕ НА СТАДИОН "НАРОДНА АРМИЯ" ЗА ДА СЛУЖИ КАТО ...СЕКРЕТАР НА ШЕФА ТОГАВА - ГЕОРГИ ХРИСТОВ . НИЕ , ВОЙНИЦИТЕ ТОГАВА ТАМ НА СТАДИОНА ИГРАЕХМЕ ВСЯКА ВЕЧЕР ФУТБОЛ НА МАЛКИ ВРАТИ И ИМАХМЕ НУЖДА ОТ ЕДИН ЧОВЕК , НО ИВАН НИКОГА НЕ ПОЖЕЛА ДА СИ СЪБЛЕЧЕ УНИФОРМАТА И ДА ИГРАЕ ЛЮБИМАТА МУ ПО-КЪСНО ИГРА .ПО-КЪСНО , ПАК С ПРОТЕКЦИЙТЕ НА БАЩА СИ СТАНА И ФУТБОЛЕН СЪДИЯ ...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.