Пътят до К-2 минава през Броуд пик
Група туристи ще може да гледа изкачването на хималайския осемхилядник от базовия лагер
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Българска национална експедиция се подготвя да изкачи през 2002 г. втория по височина връх в света К-2 (8611 м), смятан за най-труден и най-красив на планетата. Пътят до основната цел ще мине през щурмуване на намиращия се на няколко километра встрани осемхилядник Броуд пик (8047 м) следващия месец. Въпреки че е обявен като подготовка за К-2, сам по себе си Броуд пик е едно сериозно предизвикателство, казват участниците в експедицията.
Водачи на експедицията, организирана от Федерацията по алпинизъм, са покорителят на Еверест от 1984 г. Николай Петков и Минко Занковски, за когото това ще е второ изкачване на върха. След тях са готови да тръгнат още 13 алпинисти, между които опитните Петко Тотев, д-р Стайко Кулаксъзов, както и младоци по на 23 години.
Паралелно с експедицията се набира група от туристи, които срещу такса от 1200 долара (без самолетния билет) ще могат да проследят от базовия лагер (4950 м) осъществяването на една от най-сериозните цели за българския алпинизъм в последните години.
Началото на прехода започва от Кашмир, спорна област и размирна граница между Индия и Пакистан. Режисьорът Мартин Кемпбъл прави опит да пресъздаде обстановката в местността с нашумелия екшън “Вертикална граница”. Военните постове и обстрелите с оръдия от филма са самата действителност, потвърди Занковски. За “комфорт” пакистанското правителство “прикачва” задължително към експедициите скъпоплатен военен офицер, а към туристическата група - планински водач.
Изкачването
Генералната репетиция за К-2 до Броуд пик е абсолютно наложителна поради факта, че в България не е организирана национална екпедиция от 1989 г. (има успешно проведени общо три - две до Еверест през 1981 и 1984 г. и една до Анапурна). При липсата на редовни изкачвания на подобни височини се скъса връзката между поколенията и само малка част от по-опитните алпинисти продължават да са активни. От 45 явили се на тестовете по проект “К-2 2002” само 13 са определени за абсолютно пригодни.
Експедицията до Броуд пик е финансирана от различни източници. Държавната агенция за младежта и спорта плаща 9000 долара за таксата за разрешение от пакистанските власти, а спонсорски дарения от частни фирми и лични парични вноски на участниците ще се използват за набавяне на храна, въжета, палатки, чували, радиостанции и други вещи от първа необходимост .
“Отделни участници ще платят по 1500 долара, защото не успяхме да съберем необходимата сума. Ако се бяха включили в комерсиална експедиция обаче, изкачването ще им струва близо 6000 долара”, каза Петков.
Маршрутът към Броуд пик включва директно изкачване по скален ръб, който пресъздава обстановката на К-2. Трасето е технически по-сложно и по-престижно от тривиалния път и се смята за по-безопасно от лавини.
“Ще се изкачваме по едно ребро, което е като опънат вертикално конец, но само ако ни останат въжета. Носим 1800 м. В района ще има три експедиции и ще се опитаме да договорим взаимно използваме на въжетата. Единствено така ще можем да се качим по този път”, обясни Петков.
Друга особеност е, че щурмовият лагер е доста ниско на кота 7000 м, което означава, че до върха има много голяма денивелация от 1047 м.
Поради многочислеността на експедицията се увеличава и опасността от нещастия, като основен проблем си остава слизането. Скоростта на придвижването е 100 - 150 м/ч, което означава, че щурмът ще е с продължителност около 10 часа. Дори и да тръгне в 2 часа през нощта, групата ще е на върха следобед, след което започва слизане. Ако се случи така, че слънчевите лъчи предизвикат лавини, връщането ще е много опасно. Екипът няма да ползва кислородни бутилки.
Групата на туристите
Бюджетът на експедицията се подпомага и от таксите на т. нар. група на туристите. Изпитанието за туристите включва осемдневен преход до базовия лагер. По описание на организаторите това ще е нещо подобно на петдневен преход из Пирин, а последните три дни са добро предизвикателство за търсачи на умерени екстремни усещания без сериозни опасности.
Планинската верига Каракорум е малко по-сурова и вълнуваща от Хималаите, където трекингите се провеждат в по-приятелска обстановка откъм природни дадености и туристите могат всяка вечер да спят в легло и да си поръчват храна. В Каракорум е по-сурово, ледниците присъстват по-силно и подслонът е възможен само в палатки.
Организаторите на експедицията са наели местна трекинг-агенция за партньор на чуждата територия. Тя ще защитава интересите в неизбежните взаимодействия с местните власти. Експедициите се провеждат на територии, контролирани от Пакистан, но практически оспорвани от Индия, и самостоятелното придвижване на хора е забранено. Затова се изисква наличието на агенция, която да “заобикаля” проблемите. Експедицията ще използва общо 130 носачи от местни племена, натоварени с по 25 кг багаж. Разходът по носач е 70 долара или общо 9100 долара. За сравнение шерпите в Непал се товарят с по 30 кг за по-малко пари.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход