Накратко

Националният селекционер Пламен Марков обяви състава си за последната европейска квалификация от осма група за финалите в Португалия. Българите гостуват на Хърватия в Загреб на 11 октомври, след като вече си осигуриха първото място в групата. В състава влязоха: вратари - Здравко Здравков, Димитър Иванков, защитници - Росен Кирилов, Живко Желев, Илиян Стоянов, Предраг Пажин, Ивайло Петков, Николай Кръстев, полузащитници - Даниел Боримиров, Мариан Христов, Тодор Янчев, Велизар Димитров, Стилян Петров, Георги Пеев, нападатели - Зоран Янкович, Димитър Бербатов, Владимир Манчев, Стойко Сакалиев. В срещата няма да играе Мартин Петров, който е контузен.

Турският „Бешикташ“ победи „Челси“ с 2:0 в Лондон в мач от втория кръг на първата групова фаза в Шампионската лига. Това бе първа загуба на „Челси“, откакто клубът стана собственост на руския олигарх Роман Арбамович. В същата група „Спарта“ (Прага) стигна до изненадващо равенство 2:2 като гост на „Лацио“. В останалите срещи: група А: „Андерлехт“ - „Байерн“ 1:1, „Селтик“ - „Лион“ 2:0, група B: „Интер“ - „Динамо“ (Киев) 2:1, „Локомотив“ (Москва) - „Арсенал“ 0:0, група С: „Депортиво“ - ПСВ“Айндховен“ 2:0, „Монако“ - АЕК 4:0, група D: „Галатасарай“ - „Реал Сосиедад“ 1:2, „Олимпиакос“ - „Ювентус“ 1:2, група Е: „Панатинайкос“ - „Рейнджърс“ 1:1, „Щутгарт“ - „Манчестър юнайтед“ 2:1, група F: „Олимпик“ (Марсилия) - „Партизан“ 3:0, „Порто“ - „Реал“ 1:3, група H: „Аякс“ - „Брюж“ 2:0, „Селта“ - „Милан“ 0:0

Женският национален отбор по волейбол зае седмото място на европейското първенство в Турция, след като в последния си мач от турнира победи Румъния с 3:1 гейма. Така българките запазиха шансове да се класират за олимпийската квалификация в Азербайджан през януари. Покана за турнира получават първите шест от шампионата на Стария континент. Един от европейските отбори обаче вероятно ще вземе виза от Световната купа в Япония през ноември. Там ще участват финалистите Турция и Холандия, а Русия и Италия имат покана от организаторите.

Мъжкият волейболен отбор на България ще участва в Световната лига и през следващия сезон. Освен България в турнира през 2004 г. ще вземат участие Бразилия, Куба, Италия, Сърбия и Черна гора, Полша, Франция, Япония, Китай, Португалия и Гърция. Последният,

12-и участник в надпреварата, ще бъде определен допълнително, след като Русия се отказа заради невъзможността да плати 350 000 евро за рекламно-телевизионни права.

Националният отбор по художествена гимнастика в състав Елизабет Паисиева, Силвия Митева и Зорница Маринова завърши на пето място в отборното класиране на световното първенство в Будапеща, което дава право на две квоти за летните олимпийски игри в Атина през 2004 г. Световен шампион стана Русия пред съставите на Украйна, Беларус и Гърция. Елизабет Паисиева спечели бронзов медал във финала на лента и се нареди на пето място в индивидуалния многобой. Ансамбълът в състав Владислава и Галина Танчеви, Жанет Илиева, Юлияна Найденова, Елеонора Кежова и Кристина Рангелова спечели три сребърни медала.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.