„Пежо“ и „Ситроен“ напускат световния рали шампионат

Осезателният спад в продажбите на автомобили серийно производство през последните няколко години стана причина две компании, успешно представени в световния рали шампионат - „Пежо“ и „Ситроен“, да изтеглят състезателните си екипи от първенството след 2005 г. Решението на концерна PSA, който е собственик на двете марки, бе формално обосновано от промените в техническия правилник и най-вече от увеличения брой на стартовете в календара, както и от задължителната промяна в двигателите и шаситата на състезателните коли, които значително ще завишат разходите за участие на всеки един отбор в първенството от началото на 2006 г. „Пежо“ и „Ситроен“ са двете марки, които изгубиха най-много клиенти през миналата година, и това принуди ръководството на PSA да преразгледа своята рекламна стратегия и инвестициите в спортни програми.

„Пежо“ се оттегли и от Формула 1 още в края на деветдесетте години заради неуспешно сътрудничество с „Макларън“. Френската фирма доставяше двигатели на тима от Уокинг, но заради слабите резултати на екипа взе решение да се насочи към втория по популярност автомобилен шампионат в Европа, който изисква значително по-малки инвестиции, отколкото във Формула 1, а едновременно с това стимулира технологичното развитие на моделите и тяхната реклама. Инженерите на „Пежо“ разработиха изключително успешния модел 206 WRC. С този автомобил Маркус Грьонхолм спечели две шампионски титли, а френският тим завърши три пъти на първо място при конструкторите. Екипът на „Ситроен“, който се върна в световния рали шампионат в началото на новия век с модела „Ксара киткар“, а след това разработи и „Ксара WRC“, е победител в класирането при марките за последните две години. Водещият пилот на „Ситроен“ Себастиан Льоб затвърди успеха на фирмата, след като спечели титлата при състезателите този сезон.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.