Клуб по интереси
След футбола и бойните спортове българите се овличат по занимания с волейбол и баскетбол
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Когато през 1987 г. националният отбор по баскетбол на Гърция сензационно стана европейски шампион в Атина, събитието предизвика такъв интерес към този спорт в страната, че правителството веднага се зае да създава площадки за баскетбол във всеки квартал. В резултат Гърция остана трайно на баскетболната карта на Европа, дублира титлата през 2005 г. и стигна полуфиналите в седем от последните 11 европейски първенства. На аматьорско ниво баскетболът става най-популярната игра на Пелопонес.
През 2006 г. България стана третата в света сила по волейбол след Бразилия и Полша, но от това не доведе до никакви действия за популяризирането на този спорт. Докато националите играеха мачовете си в Пекин миналото лято и скандалът с Пламен Константинов набираше скорост, една от кварталните площадки в "Лагера" осъмна с опънато въже от простор. Около него няколко момчета дълго време се изживяваха като истински волейболисти.Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
УУУУУУУУУУвличат
Капитал, да не съкратихте редакторите покрай кризата?
Слава Богу поне сред читателите Ви има грамотни! "Овличат" срамота...
10. Хокей на трева 1717
хахахаха, добре бе! Сигурно си и вЕрват:)))
ДАМС...
Преди да видя автора, видях "овличат" и си казвам: Това Елеонора ще да го е писала. И познах...
Abe koi vi plashta da pishete tiq komentari? Tova sigurno e edinstveniq site v koito ima tolkova mnogo komentari za pravopis i style. Nqkaksi mi se struva, 4e ima nqkoi "umnik" koito e nael idioti ot nqkakva PR agenciika(to tam 99% sa takiva), i te po cql den pishat typi komentari za zapetaiki... Sigurno taka si misli 4e shte si vdigne poseshteniqta ili prodajbite... To4no prez shnura mi e za zapetaikite koito pokazvate!
Статията е писана или от некомпетентен човел или по поръчка на "бойните спортове". Информацията на Валентин Тодоров е просто невярна. Справка сайта на БНФК. Карате в момента развиват около 25-30 клуба, а картотекираните са не повече от 800 сътезателя от които поне 350 са деца до 12 г. Тук за състезатели се влючват деца на 6 години, които се завъртат в залите за година две и после към 8-9 годишни се отказват и преминават в други спортове като атлетика, борба, бокс, футбол. Карате спорта по обективни причини няма георгафия развива се в 5-6 града основно. Мого трудно би се разпространил като спорт защото в малките градове няма треньори. А като няма треноьри, няма съсътезатели. Същото е положението и с художествената гимнастика. Явно е че тези данни на ДАМС са много далече от истината.
ДАМС правилно дава най- много пари на леката атлетика, плуване, борба, щанги, гимнастика баскет и волейбол защото тези спортове са основни Олимпийски. Проблема е че не дава достатъчно на малките федерации по бойни спортове, но пък тези спортове нямат чет и брой и изброяване откровенни екзотични източни измишльотини.
За автора на статията ще добавяоще , че трябва добре да проучи и анализира статистиката, а не да се доверява сляпо. Ще дам следният пример едни и същи състезатели участват в сътезания по: карате, джиу- джицу, кик бокс, бокс, К2 и самбо, джудо и т.н. Това са все различни федерации, но състезателите са общи едни и същи лица, ако не вярвате да проверят имената и сами ще убедите.
П.С. Защо някой спортове се финасират от държата приоритетно, а други не се учи от всички студенти. Така е по целия свят и не само в обастта на спорта. Всяка държава си има приоритети. Сам автора казва, че например в Америка се финаира баскетбола и волейбола , а не щангитеи худ. гимнастика. Ние пъл традиционно развиваме точно тях.
П.С. 2: Защо се финасира леката атлетика най-много ? Отговара е ясен още от древността. Погледни какво представлява една Олимпиада: половината ТВ време се отделя на на нея царицата. Най много участни са лекоатлетите. ИААФ е наг- голямата организация в света тя е по-голяма от ООН, има над 240 държави членки, съо е една от най- богатите спортни организации и е пример за маркетинги мениджмът.
Най- масовият спорт е джогинга/ багане за здраве/ което сие чиста л.атлетика. Има и много масови маратони като Бостънския, Ню Йорк, Лондон, Токио и т.н. Та участват стотици хиляди
Запетайките в българския са си сериозен проблем и наистина не може да се очаква всеки да владее правилата до съвършенство, но тук става дума за нещо по-просто - правопис, и е изключително дразнещо журналист в печатна медия с претенции да дава признаци на неграмотност. На латиница опасността от издънки не е толкова голяма:) Ако си изкарваш хляба с писане е редно да владееш достатъчно добре (поне) родния си език.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход