Изгубената Бундеслига
Германският футбол все по-рядко гледа към България. Освен ако не се казва Балъков


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Една непотвърдена история гласи, че началото на края на кариерата на Йордан Лечков в "Хамбургер" слага една негова надменна постъпка след завръщането му от световното първенство през 1994 г. Тогава на забележка на треньора той отговорил нещо от сорта на "аз такъв гол ви вкарах, на мен ли ще ми обяснявате за футбол", но по-нецензурно. Година по-късно той беше продаден на "Олимпик" (Марсилия), а не след дълго кариерата му като футболист в чужбина приключи със скандал.
Бившият кмет на Сливен беше един от първите български футболисти в Бундеслигата, която през 90-те беше златен пазар, но в последните става все по-негостоприемна. Само преди два месеца с преотстъпването на Илиян Мицански от "Кайзерслаутерн" във втородивизионния "Франкфурт" се сложи една 20-годишна традиция да има поне един българин в елита на германския футбол. Традиция, започнала през 1991 г. с купуването на Александър Бончев.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
14 коментара
Проблемът на българските футболисти е ,че са тактически
'' неграмотни '',а не че нямат талант .
Топ специалистите в Германия , не считат тепърва за започват с обучаването на футболистите( пример на Топмьолер му трябваха 2-3 години да научи Бербатов на това което може сега ) . Германският футбол сега е в подем ,като заслужено е пред Италия и на отборите им трябват готови футболисти за готови резултати ,а не тепърва да ги учат .
Примерът с Чавдар Янков ,който тотално качи килограмите си и го махнаха от Хановер ,Курдов , Йовов преди много години и т.н.
Очакваме Балата, наш герой, лятото да доведе някоя бургаска акула или хайдушки далматинец във втора, а дано първа Бундеслига! :))
Господин Филипов сигурно неумишлено е пропуснал Асен Караславов от Гройта-Фюрт. Макар,че този сезон не взе участие в много мачове той е там.Агитката го познава и на сборният им пункт откъдето тръгват с влака за поредната среща ,може да се видят фланелки с неговото име.
Е, то има и други българи във втора Бундеслига - Вилян Бижев дебютира оня ден за Фортуна и игра срещу Едисон Йорданов, който макар и наполовина българин, си е такъв.
[quote#1:"vmv13011986"]Проблемъ на българските футболисти е ,че са тактически
'' неграмотни '',а не че нямат талант . [/quote]
Не бих се съгласил с това. Определено, българските футболисти са по-зле тактически от германските си колеги, но чак пък неграмотни?
Според мен проблема е в
"При германците е характерно това, че ако му дадеш задача, той може да свърши повече работа, но никога по-малко."
и трябва да си невероятен талант (като Бербатов) за да си губят времето с теб и да те учат на трудови навици, спазване на дисциплина и т.н.
До коментар [#5] от "0nzi":
Българските футболисти са не само тактически неграмотни, но и мързеливи. Сега е времето на поколението, което иска да вземе всичко сега и по много - големи пари, лъскави коли и гаджета, но без да вложи труд и усилия. Прозорците на офиса ми гледат към терените на ФК Славия. Треньорите извеждат футболистите на първия отбор само на една тренировка (повтарям ЕДНА тренировка) от максимум 2 часа. Тренировката е главно подтичване, разцъкване в крадрат и двустранна игра. Иначе има хвърлят шеги и закачки, демострират се гелове и татуировки. Старите слависти - кибици ми казват, че това което се тренира е нищо с онова, което са е е правело през "мрачния социализъм". :)))
Българските футболни "госпойци" не стават и за детски отбор: st_5408.html
http://semkiibonbonki.blogspot.com/2012/04/blog-po
Добре де, как може причината за некупуването на български футболисти да е на лична или национална основа? Тия дето са питали тоя въпрос, въобще имат ли представа какво представлява съвременния футбол.
Много поучителна статия. Следва да се чете не само по отношение футбола, но и за всеки друг аспект от икономическия живот у нас и в Германия.
В статията има един много точен момент: това че в Германия се изграждат добри местни играчи. И това започна от 2000 година ,когато германците катастрофираха на европейското първенство. Оттогава се направиха много сериозни реформи, в клубовете влизат завършени играчи на 17-18 години. Всеки може да се сети как играеха Мюлер , Лам, Кроос , Подолски на 20-21 годишна възраст. Това стеснява пазара А ние обявяваме някой 28 годишен за млада надежда. Липсата на професионализъм пък не е от вчера. Когато Ингълс дойде в Левски след края на тренировката си беше попитал " Загрявката свърши ,а кога започва истинската тренировка?" Просто българските играчи не са на ниво. Защо няма българи в Бундеслигата? Ами защо няма българи баскетболисти в НБА играещи на добро ниво? Толкова си можем. Не е трагедия, няма какво да се косим. Ако има мислещо ръководство ще започнат сега, а резултатите ще дойдат след 10на години. Но това с мислещото ръководство си е научна фантастика и нещата спират дотук.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.