Мадрид 2020 - катализаторът на испанската икономика
Организирането на олимпийски игри през 2020 г. може да помогне за подобряването на ситуацията в страната


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
От векове икономисти и анализатори спорят за това кой е най-добрият начин за преодоляването на една финансова криза. Домакинството на големи спортни събития може би не фигурира в техните доклади, но именно това е стратегията на Мадрид за стимулиране на икономиката.
Проблемите на Испания не са тайна - страната поиска помощ от Европейския съюз, банките са в затруднено положение, а безработицата е много висока. Строителната индустрия има своя значителен принос за срива на испанската икономика, но именно изградената инфраструктура дава оптимизъм в спортните среди на Мадрид, че Международният олимпийски комитет ще игнорира случващото се в страната при избора за домакин на олимпиадата през 2020 г.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
Най-добрият начин за преодоляването на една финансова криза е да се прекрати причината, която я създава.
Днес потенциалът на кризата се развива заради държавна грешка.
Предпоставката за това катастрофално управленско поведение е пренебрежение към качества на пари.
Ситуацията е ясна: ако се премахне грешката - няма да има криза.
При запазване на грешката - кризата ще продължи развитие и ще ескалира в хиперинфлация.
Не знам дали има случай държава домакин на олимпийски игри да е възвърнала вложените активи дори и след години. Във финансов аспект начинанието се е чиста загуба на време и пари. Разбирам кмета на Мадрид, всеки голям град би бил домакин, когато вложените средства са от държавната, а не от местната хазна. "Неизмеримата възвръщаемост", която се споменава обаче, е чиста социалистическа химера.
Няколко бързи примери:
Ванкувър 2010 $730 млн. дълг за града
Атина 2004 - $8 милиарда загуба за държавата
Торино 2006 - $32 млн. загуба за града...
И всички знайни и незнайни от началото на 60-те години до сега.
Единствените, които обявяват печалба (и то с много въпросителни) са Лос Анджелис 1976 и Пекин 2008.
До коментар [#2] от "КЛЮЧАРЪ":
Без съмнение, ако Мадрид стане домакин в 2020, това ще закопае Испания. Обаче, знаеш ли колко сладко се папка преди това. Социалиста най обича руски нефт за преводни рубли (или либийски или какъвто и да било) и големи спортни прояви. Сладко, сладко ...
До коментар [#2] от "КЛЮЧАРЪ":
Е малко си объркал сметките и фактите, но като цяло си прав - едннствените на печалба след Олимпийските игри са ЛА 1984 и Барселона 1992. При ЛА причината е че само реновират стари обекти вместо да строят нови, а и прилагат много ПЧПта. При Барселона игрите са част от дългогодишен проект за промяна на визията на града, който със или без игрите щеше да се случи. Пекин също може да се каже, че беше успешна, но цената беше наистина безумна - 40 милиарда долара!
При положение, че именно твърде разточителното строителство набута Испания с 2та крака в кризата е повече от дебилно да се смята, че със строежа този път на стадиони и зали ще се измъкнат от нея - наивно е да се смята, че успехът то 92ра може да бъде повторен, просто твърде много неща сега са различни. Аз лично се радвам, че Батето не беше достатъчно щедър от към курви и бакшиши та 2 гласа не ни стигнаха за зимната олимпиада през 92ра, че сигурно и правнуците ни щяха да я изплащат.
Барселона 92 не е била печеливша олимпиада, а точно обратното - Испания задлъжня към няколко кредитора, един от тях беше Кока Кола, за това научих при първото си ходене там през 93-та, не знам колко време са си плащали дълга, но през 2000 още го плащаха, просто там винаги са управлявали леви и крият фактите. Там демокрацията не е на достатъчно голяма висота.
А да се говори, че Пекин'08 е печеливша е абсурдно. Там китайците трябваше да демонстрират цялата си грандомания и похарчиха невероятно големи средства - над 20 млрд., мисля. Но такава сума не е проблем за Китай и съм убеден, че ще кандидатстват за всякакви форуми оттук нататък. Най-добре е домакинствата да бъдат оставени точно на такива тоталитарни държави, за да им се разсипват икономиките. И аз съм много радостен, че България не направи Олимпиада, щото сигурно 1/2 население щеше да е избягало като разбере какъв е дългът:)...
2020 г. е след цели 8 години...Испанците ако смятат едва тогава да "катализират" икономиката си за излизане от кризата, значи да ги отпиша.
Интерсно как смятат да изкарат 8 години до 2020? Купони за хляб, вода и сол дотогава, пък като мине олимпиадата ща има пари и работа за всички? Щото те си казват че почти нищо няма да трябва да се прави или строи, така че не могат да разчитат на големи обществени поръчки. Па и като е толкова хубаво, що не вземат да правят по една европейска олимпиада всяка година, и европейско всяка година, така може европата да се издърпа от калта сама, като барон мюнхаузен.
„Caja Mágica“ се транслитерира на български като Каха Махика, а не Магика!а
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.