По-силни, по-високи, по-бързи
Физиката на спортистите се превръща в основен ключ към златните медали
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
По-силни, по-високи, по-бързи. Така перифразирано, олимпийското мото показва каква е новата формула за успеха на спортистите на световно ниво. Само талантът вече не е достатъчен за постигането на велики резултати. Телата на съвременните звезди са много могъщи спрямо тези на предшествениците.
Дългите крака на високия 195 сантиметра Юсейн Болт или мощта на 17-годишната плувкиня Мелиса Франклин показаха ключова роля на физиката по пътя към златните медали в Лондон 2012.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
"компания за подготовка на състезатели" :D :D не може ли и ние да се "подготвим" на разплащане за 4 г.?
почвам да тренирам още ...утре.
До Юсеин Болт останалите бегачи изглеждаха като група дечица.
Честно казано много от спортистите ми изглеждаха направо мутанти. И не ми говорете че не ползват допълнителни вещества за стимулиране. Просто го правят по начин, че или не ги хващат или е оспоримо дали това е допинг.
До коментар [#4] от "bono_vox":
Напълно съгласен, плувците ми приличат на изроди, с невероятно дълги ръце и къси крака. Обаче в бойните спортове (разбирай пряк двубой с противника) ги няма тия мутантщини и там има по-голямо значение УМЕНИЕТО, не химията която се блъска.
Безсмислена, зле преведена и на места доста глупава статия.
Безсмислена, защото елитните спортисти винаги са били с по-добри тела от останалите хора - именно затова стават елитни спортисти. Какво иска да каже статията изобщо? Винаги някой е по-силен, по-висок, по-бърз - нали на това се базират олимписките игри?
В същото време е глупава, защото няма "перфектно" тяло което не може да бъде победено. Рекорди падат постоянно. Авторът обяснява как Юсеин Болт е щял да бъде пренебрегнат, защото според някои няма перфектен ръст за бегач, и после изтърсва, че... той "не може да бъде победен", защото... е с перфектен ръст и правел по-малко крачки, видиш ли.
По принцип по-големите са по-флегматични. Но винаги има изключения, които, ако се "отсеят и култивират" правилно се получават шампиони...
"Телата на най-изявените състезатели им дават почти непреодолимо предимство пред останалите. Ако не са болни или контузени, те много трудно могат да бъдат победени."
С две думи, пълно тържество на здравото тяло наг здравия дух...
Направо задраскахме древните гърци.
:-)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход