От любов към футбола: Примерът на "Рейнджърс"

Дори и в най-ниското ниво на шотландския футбол привържениците на "Рейнджърс" са с отбора си

Клубът продаде сезонни карти за 10 млн. паунда, въпреки че е в трета дивизия

Божидар Къртунов
5540 прочитания

© Reuters

Истинската любов на привържениците във футбола не признава никакви граници. Доказаха го и запалянковците на шотландския "Рейнджърс", които изведоха клуба си до нов световен рекорд за посещаемост в четвъртото ниво на което и да било първенство.

Новият световен рекорд

Точно 49 118 души изгледаха победата с 5:1 срещу "Ийст Стърлинг" на "Айброкс". Мачът от втория кръг в трета дивизия (четвъртото ниво в Шотландия) задмина досегашното най-високо постижение от 37 774 в мача между "Кристъл палас" и "Милуол" на "Селхърст парк" през 1961 г., пише uk.eurosport.

Публиката на "Айброкс" е била повече, отколкото тази на всичките пет мача във Висшата лига на Шотландия в събота. Отборите от елита играха пред общо 40 383, като в това число влиза и гостуването на "Селтик" срещу "Рос каунти" (1:1).

"Рейнджърс", който е носител на 54 шампионски титли, изигра първия си домакински мач в трета дивизия. Отборът пое от най-ниското стъпало възстановяването си от сериозната финансова криза. Клубът от Глазгоу обяви неплатежоспособност през февруари.

Преди месец останалите участници във Висшата лига гласуваха за отстраняването на "Рейнджърс" в четвъртото ниво с надеждата, че ще могат да бъдат интересни и без рекордьора по първи места. Отборът започна сезона с равенство 2:2 с "Питърхед" като гост преди седмица. Мачът на "Балмор" събра около 4500 зрители.

Билети за милиони

И докато рекордът остава като постижение за историята, с което "Рейнджърс" може само да се гордее, то клубът направи и нещо с далеч по-голяма за моментното му състояние стойност. Отборът от Глазгоу продаде над 33 хиляди сезонни карти на обща стойност 10 млн. паунда, или средно по 303 паунда на карта. Изпълнителният директор Чарлз Грийн остана доволен от резултатите и изтъкна силната връзка между клуба и привържениците.

"Няма значение продажбата, която други клубове опитаха да организират. Ние показахте как се прави. Вече продадохме над 33 хиляди сезонни билета, а посещаемостта ни е най-високата в Шотландия тази събота. Тя е и сред най-високите във Великобритания изобщо", каза той.

По думите му привържениците на "Рейнджърс" са изразили своите лоялност, страст и принос. "Това е началото на пътуването. Имало е "Рейнджърс", това е "Рейнджърс" и винаги ще има "Рейнджърс". Всички сме заедно", заяви Грийн.

Сега всички очакват воденият от Али Маккойст отбор да започне безпроблемно изкачването си към елита. Неговите футболисти допуснаха гол от дузпа за 0:1 срещу "Ийст Стърлинг", но след това нямаха трудности да спечелят с хеттрик Андрю Литъл и попаденията на Франсиско Сандаса и Лий Маккълък. "Това беше потресаваща, невероятна посещаемост. Надявам се феновете да продължават да идват. Това е важен сезон и не мисля, че ще бъде скучно", каза Маккойст.

Голмайсторът Литъл добави, че е можел да завърши с два хеттрика. "Много съм щастлив, че вкарах три гола, особено на "Айброкс". Денят беше специален. Това не беше най-добрият старт, но спечелихме спокойно. Трябва да побеждаваме във всеки мач тук", добави 23-годишният северноирландски нападател.