Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
"Един отбор трескаво се нуждае от Гуардиола, но това не е "Байерн". Така вездесъщият английски експерт и анализатор Гари Линекер определи разликата в двубоя с "Барселона" в полуфиналите на Шампионската лига. Това не бяха просто два състава, които ще определят един победител, а може би символ на сменящата се гвардия в развитието на футболната тактика. "Байерн" беше безспорно най-добрият европейски тим през сезона и преди дни спечели Шампионската лига, за да докаже, че на всяко разочарование или провал на терена може да се намери решение. И то се намира в съчетание с тактически, технически, физически и персонални решения.
Сесар Луис Меноти казва, че в тренировките е важно да се "увеличи скоростта до нивото, до което няма да пострада прецизността". Това, което направи новият европейски шампион "Байерн" през този сезон, е да вземе модела на "Барселона" и да го развие. Не толкова в тактическо отношение, колкото във физическо.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
11 коментара
Мога да се съглася само че Барселона е доминирала през 2009г.и донякъде през 2011 и то само защото не се беше срещала с Байерн.Когато се срещнаха с един наистина сериозен отбор се видя че не са толкова добри.За да се оформи мнение че Барселона са едва ли не непобедими са най виновни т.н.спортни журналисти които в по голямата си част изобщо не разбират от футбол.Ако разбираха поне малко то щяха да предвидят че двата германски отбора ще се срещнат на финала.
Тики-така, по нашенско му викат "цък-цък". И не смятам, че Байерн играят в стила на Барса: "цък-цък-800-паса-две-полож ения-един-гол". Напротив - на финала ми се напълни душата да ги гледам двата германски отбора, как спукаха кауня от чобанене, връзваха атаки с по три паса и нападателите суркаха по двама защитника на гърба по половин игрище. Викате - сущо като Дузпалона, неспа?
както е казал Тони Шумахер: "Какво е характерно за германския начин на игра?..... Тичане, тичане и пак тичане...... Все пак с този стил на игра станхме 2 пъти световни шампиони..."
Страхотно физическо присъствие по целия терен през целия мач.
До коментар [#2] от "Лудколю Деликолев":
[quote#2:"Лудколю Деликолев"]". И не смятам, че Байерн играят в стила на Барса: [/quote]
Не си разбрал автора, той твърди, че сегашният Байерн не отстъпва на Барселона във владеенето на топката и пасовете, но го правят на скорост и с по малко пасове стигат до противковата врата, до сега малко или много отборите, които практикуваха бърз футбол го правеха малко стихийно с много грешни пасове, а Барселона го правеше като машина бавно с много и точни пасове, обаче Байерн , а Дортмунд сега играяти те като машини, но с по висока скорт. Аз не знам дали двата немски отбора са по силни от отбора на Барса в силните години, , когато доминираше , но поне за мен е ясно, че този футбол е по атрактивен и стават по добри мачове.
Тази статия много прилича на една от "Guardian" 8/tactical-trends-2012-13
http://www.guardian.co.uk/football/blog/2013/may/2
Даже е като преразказ...
До коментар [#5] от "st.iv":
даже по-скоро на някои места превод в ефира...
За съжаление, не само в спортните редакции на Дневник, но и в другите български медии, няма един журналист способен да направи такъв анализ. Жалкото е, че дори и да се съберат, не могат да напишат такъв текст. Защото за това е необходимо и познания по играта. Единственият тактически анализ, който съм виждал в българска медия бе писан от жена на тема волейбол.
А Филипов и Капитал сериозно подценяват аудиторията си, ако си мислят, че ние не сме достатъчно интелегентни да знаем откъде черпят източниците си за спортните, световните и технологичните новини.
Още помня, как държах брой на списание "..." в ръцете си и четях "анализ" от М.С. на международна тема. После попаднах и на компилация от вестници. А при Филипов собствен материал не съм видял досега извън новините от България, за които реално физически няма как да ги следя. Но ще излезе пак М.М. и ще ни каже, че не знаем как се пишат новини. Всъщност знаем, защото такива преразкази и преводи в електронен вариант винаги са съпроводени с линкове, атрибутиране на оригинала и обяснение за кое е новото. Иначе съдебни спорове за плагиатство, както наскоро в Англия.
121км си е цифра...
MIA SAN TRIPLE!!!
Много слаб превод. За пръв път чува да се пресира "високо" в полето на врага :) или централния защитник да играе "по-високо" от линията на защитата :)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.