// К1: Средата / Спорт
Ферарито на футбола
Финансовата мощ на Висшата лига става все по-застрашителна за европейските конкуренти
Някои биха казали, че нищо ново не се случва под слънцето – в последното десетилетие се появиха много мощни клубове благодарение на инвеститорите от Русия и Близкия изток, които изкривиха пазара на играчи. И това вече не са запазена марка само на отбори като "Манчестър сити" или "Челси". Всеки отбор от елита на английския футбол ще разполага с достатъчно финансова мощ, за да се намеси без проблеми на конкурентни пазари. А всички останали се чувстват застрашени. Или както илюстративно се изказа президентът на Испанската футболна лига Хавиер Тебас: "Ако останалите европейски първенства не вземат мерки, Висшата лига ще се превърне в НБА на футбола, защото ще привлече най-добрите играчи."
В основаната на увеличаващата се финансова мощ са нарастващите приходи от телевизионни права. След като преди три години правата за излъчване на мачовете във Великобритания бяха продадени за малко над 3 милиарда паунда, през февруари миналата година беше сключен нов договор за 5.136 милиона паунда. Той ще започне да действа от следващото лято, когато клубовете ще получат още по-големи суми от разпределението на приходите. Сигурно е, че от лятото дори и последният в класирането ще получи минимум 99 милиона паунда, а шампионът 150 милиона, което е с 50% повече от досега. "Няма да намерите друг спорт на такова ниво, който да разделя парите между клубовете. Може да използвате думи като редистрибуция, но това е разделяне в името на английския футбол", заяви гордо изпълнителният директор на Висшата лига Ричард Скъдамор.
Всеки момент Висшата лига ще приключи продажбата на правата за останалата част от света, а прогнозната сума е 3.2 милиарда паунда за следващите три години, или увеличение от 55% спрямо изтичащия договор. Само за сравнение – когато Висшата лига стартира през сезон 1992-1993, правата за излъчването на мачовете по света бяха продадени за около 8 милиона паунда на година.
Почти всички договори за различните територии в периода 2016 - 2019 г. са продадени. В САЩ пакетът е за шест години на стойност 1 милиард долара, правата за скандинавските страни и Хонконг са продадени за двойно по-голяма сума от предишния цикъл, значителен ръст има в Близкия изток, Северна Африка, както и субсахарна Африка. В следващите седмици ще приключат договори за още един важен пазар – Индия, където досега Висшата лига получаваше едва 100 милиона паунда.
Още преди клубовете да могат да разчитат на тези суми, те вече показват нарастващата си финансова мощ. Deloitte отчете, че през миналата спортно-състезателна година клубовете за пръв път от 1999 г. са успели да излязат на печалба преди облагане с данъци. Докладът отчита, че общите приходи са се увеличили с 29 процента, от 2.5 милиарда паунда до 3.3. милиарда паунда, заради влизането в сила на настоящия тригодишен договор за телевизионните права. Разходите за заплати са се увеличили само с 6% от 1.8 до 1.9 милиарда паунда. "В първата година от предишните два договора за телевизионните права съответно 56% и 81% от приходите бяха претопени от разходите за заплати. Този път става въпрос за едва 20%", заяви Дан Джоунс, партньор в Sports Business Group на Deloitte.
Като резултат Висшата лига на Англия счупи през август рекорда за похарчени пари за нови играчи в рамките на един трансферен прозорец. Стимулирани от новия договор за телевизионните права и облекченията на финансовия феърплей, 20-те клуба в елита инвестираха 870 милиона паунда, или с 4% повече спрямо лятото на 2014 г. Само за календарната 2015 г. отборите от английското първенство са похарчили 1 млрд. паунда, което също се случва за пръв път в историята. "Ние тъкмо видяхме само върха на айсберга. Трансферното цунами ще увеличава силата и височината си. Аз съм особено притеснен за конкурентоспособността за останалите първенства в рамките на Шампионската лига и Лига Европа", заяви изпълнителният директор на "Байерн" (Мюнхен) Карл-Хайнц Румениге, който е председател и на Европейската клубна асоциация.
Видима заплаха
Наистина ли е лошо това, което случва? За английските клубове със сигурност не. Те се чувстват все по-спокойни и по-силни, когато трябва да купуват играчи. Намеренията за купуване на футболисти като Меси и Роналдо не изглеждат повече като фойерверки. Рядко може да се устои на техните оферти, което представлява заплаха за други първенства и клубове с претенции. Най-застрашени се чувстват в Германия. В първенство, което се доминира от финансовата стабилност и относително разумните стойности на трансферите, смятат, че могат да станат жертва на разграбване от Англия.
Само през лятото цяла орда футболисти от Бундеслигата отиде на Острова. Финансово мощният в Германия "Волфсбург" не се поколеба да продаде звездата си Кевин де Бройне за 75 милиона евро, а "Ливърпул" плати 55 милиона евро за бразилеца Фирмино от "Ливърпул", "Тотнъм" - 30 милиона евро за нападателя Хеунг Мин Сон, а "Челси" даде 20 милиона евро за левия краен защитник Абдул Рахман Баба. В някои случаи, като този с Де Бройне и преминаването на Бастиан Швайнщайгер в "Манчестър юнайтед", ставаше въпрос за неустоими предложения за заплати.
Когато в началото на настоящата година се появиха слухове, че "Ливърпул" и "Арсенал" са готови да инвестират десетки милиони в нападателя на "Борусия" (Дортмунд) и настоящ лидер при голмайсторите в Германия Пиер-Емерик Обамеянг, изпълнителният директор на жълто-черните Ханс-Йоахим Вацке не изключи трансфер. "Борусия" не зависи от нито един футболист. Винаги е имало напускащи футболисти, но винаги сме се справяли", заяви той. Пред още по-голямо изпитание обаче беше поставено ръководството на "Шалке 04", което трябваше да отговаря на спекулациите за интерес на "Манчестър сити" към талантливия атакуващ полузащитник Лерой Сане. "Гражданите" са готови да платят 55 милиона евро, което би превърнало 19-годишния Сане в най-скъпия германски футболист в историята. И то при положение, че играе първия си пълен сезон в Бундеслигата. На този етап ръководството на "Шалке" не изглежда склонно да продава, но това може да е само част от обичайните финтове по време на търговски преговори във футбола с цел вдигане на цената.
Натискът от Англия обаче притеснява Румениге: "Наскоро говорих с (президента на "Реал") Флорентино Перес и Адриано Галиани от "Милан". Ние се съгласихме, че Англия представлява заплаха за всички европейски лиги." Дори и "Байерн", който според него може да си позволи без проблем играч за 100 милиона евро, в скоро време би бил поставен пред изпитанието да устоява на изкушението на парите от Англия. "Някои от колегите ми предположиха, че може да продаваме играчи скъпо и да купуваме евтино. Но това е наивна заблуда и това няма да проработи", добави той.
В Испания, където са другите два финансово конкурентни клуба на най-богатите отбори в Англия, също вече започват да се притесняват. Тебас предупреди, че евентуално заминаване на Меси и Роналдо би навредило при бъдещи преговори за телевизионните права. След като през ноември той каза, че би искал да види играчи като Уейн Рууни, Давид де Хеа и Франк Рибери в испанското първенство, сега смята, че за футболя там е "ключово" двете звезди да останат. "Нещото, което най-много помага на Ла Лига, когато дойде време за продажба на телевизионните права, е присъствието на суперзвезди като Меси и Роналдо в нашите отбори. Това е ключово. Ако се стигне до напускането им, ще имаме проблем с телевизионните права", каза той пред Cadena Ser. А използвайки друга аналогия, той определи заплахата от Англия така: "Има опасност Висшата лига да се превърне във "Ферари" на клубния футбол, а испанското първенство – в "Дачия".
Още по темата
Милиардните договори за телевизионни права изстреляха приходите на европейските топ клубове. Напомпаните обороти позволяват огромни разходи за трансфери и заплати на футболисти
21 юли 2017Евтиният паунд създава проблеми на футбола на Острова
Ако след Brexit бъде въведен визов режим за европейски граждани, достъпът до Висшата лига на много обещаващи млади играчи ще бъде ограничен
5 юли 2016"Ливърпул" се е насочил към Марио Гьотце
от Дневник,8 яну 2016
Азиатската държава беше избрана за домакин на световното първенство по футбол през 2022 г., докато французинът ръководеше УЕФА
18 юни 2019, 2056 прочитания

Канадците детронираха шампиона "Голдън стейт уориърс" с 4:2 победи
14 юни 2019, 1865 прочитания
13 дек 2019, 11143 прочитания
13 дек 2019, 5566 прочитания
13 дек 2019, 2505 прочитания
13 дек 2019, 1982 прочитания
13 дек 2019, 1841 прочитания
Новак Джокович е прекалено силен, за да бъде спрян на Australian Open