

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Ако репликата "игрите приключиха успешно за нас" ви звучи познато, или сте слушали изявленията на спортния министър Красен Кралев, или на някого от тримата президенти на федерации, чиито спортове спечелиха медали от олимпиадата в Рио. Но също така вероятно се чудите как е възможно да се дава подобна бодра оценка, при положение че България продължава да е все по-неконкурентна на световния спортен терен. Държавата харчи по над 20 милиона лева за олимпийска подготовка на година, а резултатите са неизменно посредствени.
След всяка олимпиада стои въпросът какво да се прави. От едната страна е желанието България да се представя по-достойно, а от другата призивът разходите за елитен спорт да имат някакъв по-видим смисъл. През последните три години Министерството на младежта и спорта (ММС) е похарчило 76 милиона лева само за олимпийска подготовка. От тях 50 милиона лева са отишли за спортове, които са успели да класират представители на олимпийски игри, а останалите 26 милиона лева са инвестирани в спортове без участници в Рио.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
От това, че си бил успешен спортист съвсем не следва, че ще си успешен председател на федерация. Какво се случи със спортната гимнастика при председателството на Йордан Йовчев? Нищо - вече не е олимпийски спорт за България.
А и най-важното е да се финансира масовия спорт, защото е полезен за здравето на нацията. Тогава ще има и база за подбор на елитни спортисти по определени за важни за държавата спортове.
До коментар [#1] от "vesela":
+ подкрепям. Спортът ни между другото тръгна рязко надолу след като ръководните постове се заеха от бивши спортисти. Футбол - Борислав Михайлов му видя сметката. БОК Стефка Костадинова, Любо Ганев... Да изброявам ли още. Начело на федерациите трябва да стоят мениджъри, а не спортисти.
76 милиона за 3 медала. Великобритания обявиха че всеки медал им е струвал около 4 милиона паунда или около 10 милиона лева. Нашите по-скъпи, по 25 :)))
Нещо не виждам ролята на беглеца от полесражението Стефка Костадинова, при която олимпийските резултати спадат в брутална крива надолу. Жената целогодишно се крие и се грижи за политически маневри и лифтиране на лицето.
Няма никакъв смисъл от федерациите и финансирането им, при положение, че хората имат нужда от спорт до мястото на живеене и до работата. Спортният успех на Йовчев и Раданова с абсолютно нищо не помага на всеки друг освен на автора и антуража му. В момента има огромно желание за спорт, но модата е на бойните дисциплини и на зарибяването на децата с опасни добавки. Съответно ще гледаме резултати като при Слави и Росен- за две години външна форма, после старчески срив и болести.
Всеки бивш спортист се мъчи да се закачи за някой обръч и хранилка, като например Костадинова харесвала хората на ДПС, а Раданова промотира публично частното застрояване на една от последните зелени площи на Младост- при Хит.
Изрично не описвам средата във федерациите , която е много долна, алкохолизирана и " тарикатска". Но целта на всеки министър е да напръви някой капиталов ремонт на зала, за да му отчислят пари.
@капитал , в класирането по спортове 8- мия вероятно е художествена гимнастика с 2 златни медала . Може ли подробности за тези отличия . Аз не ги намирам . "Златните момичета " нямат златни медали от олимпиада .
Добре че не сме в Северна Корея или Германия, където публикуват своята версия на класирането: http://sport.bild.de/olympia/medaillenspiegel/ :D
Много смислена статия.
Първата стъпка е най-важната - секваш им парите, които досега получават по подразбиране и ги караш да си ги заработят, както е описано.
Това автоматично (което обаче не означава незабавно и от веднъж) от федерациите ще се разкарат всякакви тарикати, нагаждачи и клатитопковци. И ще се появят хора, които или искат да изкарат пари от спорта, или го обичат и искат да го развиват.
М/у другото добре е, че се насочва финансиране към бойните спортове. Тези федерации от години работят на самоиздръжка и разчитат на широка пирамида за създаване на шампиони.
Друг е въпросът, че за финансиране на този или онзи спорт трябват ясни правила
Освен за масовия спорт, трябва да се мисли и за спорта за инвалиди, т.н. хандиспорт (handisport).
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.