Франция стана световен шампион по футбол

"Петлите" победиха категорично Хърватия с 4:2

• Качествената журналистика е въпрос на принципи, професионализъм, но и средства. Ако искате да подкрепите стандартите на "Капитал", може да го направите тук. Благодарим.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

Още по темата

Феновете са изхарчили 1.5 млрд. долара по време на световното първенство

Най-щедри са били американските и китайските туристи, чиито национални отбори не взеха участие в първенството

21 юли 2018

Златните футболисти

Милиардните договори за телевизионни права изстреляха приходите на европейските топ клубове. Напомпаните обороти позволяват огромни разходи за трансфери и заплати на футболисти

21 юли 2017
Франция спечели световното първенство по футбол в Русия, след като победи категорично Хърватия на финала с 4:2. Това е втора титла на французите, след като през 1998 г. вдигнаха купата като домакини. Хърватия постигна най-големия успех в историята си и подобри третото място от шампионата във Франция, когато загубиха също от французите, но на полуфинал.

Играта и на двата отбора беше открита и динамична за финал, като за пръв път от 1958 г. бяха отбелязани шест гола в редовното време (през 1966 г. Англия - Германия завърши 4:2, но след продължения).

Французите бяха далеч по-ефективни и въпреки териториалния превес на хърватите и повечето удари към вратата на Юго Лорис вкараха четири гола – по два в двете полувремена. Отборът на Дидие Дешан (който е световен шампион от 1998 г.) откри резултата след автогол на Манджукич, като хърватите имаха претенции за отсъденото нарушение, след което падна голът. Хърватите обаче бързо изравниха след точен удар на Перишич. За да дойде най-спорното положение в мача, когато аржентинският съдия Нестор Питана след видеоповторение отсъди дузпа за игра с ръка на Перишич в наказателното поле. Гризман беше точен и "петлите"се оттеглиха на почивката с гол аванс.

Хърватите започнаха по-активно второто полувреме, но получиха два гола в рамките на 6 минути – от Погба и Мбапе. В мача ги върна елементарна грешка на френския вратар Лорис, от която се възползва Манджукич, но до края хърватите нямаха повече футболни аргументи.

Така Франция стана 21-ят световен шампион по футбол.
Диедие Дешан, треньорът на Франция:
Този успех е за играчите – те го заслужиха

Това е нещо чудесно и много красиво. Някои играчи станаха световни шампиони, а са едва на 19 години. Не изиграхме силен мач, но показахме голям характер. Вкарахме и четири гола, което прави успеха заслужен. Започнахме изграждането на този отбор много отдавна. Не беше никак лесно, но не спирахме да работим. Сега ще сме на върха на света в следващите четири години. Болеше ни много, след като загубихме на Евро 2016, но сега сме добре. Финалът преди две години ни беше голям барометър. Този успех е за играчите – те го заслужиха.

Златко Далич, треньорът на Хърватия:
Горди сме от представянето си

Поздравявам Франция с титлата. През първите 20 минути ние контролирахме мача, но след това си вкарахме автогол след статично положение. Изравнихме, но малко по-късно съперникът ни получи дузпа. Не искам да коментирам работата на съдията, но на финал на световно първенство такива дузпи не се дават. Не омаловажавам победата на Франция, но те определено имаха късмет. Това беше най-добрият ни мач от всички на първенството. Вкараха ни 4 гола, но всеки допуска грешки, а и Франция е много силен отбор. Въпреки всичко сме горди от представянето си.

• Facebook
  • Twitter
  • Зарче
  • Email
  • Ако този материал Ви е харесал или желаете да изразите съпричастност с конкретната тема или кауза, можете да ни подкрепите с малко финансово дарение.

Дарение

Прочетете и това

Как НБА поиска да е спорт №1 1 Как НБА поиска да е спорт №1

Баскетболната лига е по-динамична отвсякога, навлиза в нови територии, разширява влиянието си в световен мащаб и експериментира с всичко

9 ное 2018, 5155 прочитания

УЕФА се изправя срещу ФИФА заради желанието за създаването нови турнири УЕФА се изправя срещу ФИФА заради желанието за създаването нови турнири