Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
В края на миналата седмица отчаяните усилия на управляващите в Гърция да интегрират страната в монетарните структури на Европейския съюз, претърпели пълен провал през изминалите пет години с унифицирането на макропоказателите на южната ни съседка с тези, залегнали в Маастрихтския договор от 1991 г., изненадаха както международната общност, така и гръцкото общество чрез присъединяването на драхмата към Европейския валутен механизъм (ЕВМ). Цената, която Гърция заплати за участието в поредната европейска инициатива, е девалвацията на гръцката парична единица, драхмата, с 14.3%, което съответства на централен курс от 357 драхми за ЕКЮ.
Според министъра на финансите на Гърция Янос Папантониу обезценяването на драхмата е точно толкова, колкото е необходимо - достатъчно голямо, за да осигури конкурентоспособност за гръцките продукти на международните пазари, и не чак толкова голямо, за да внесе в страната едно нежелано високо ниво на инфлация. Оптимизмът на Папантониу не се споделя от Броуин Къртис, главен икономист на Nomura International, Лондон, според която никак не е далеч моментът, в който ще се заговори за необходимостта от ново обезценяване на драхмата поради това, че реалната обезценка, налагана от механизмите на пазара, е в границите между 18 и 20 на сто.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.