Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Горната камара на германския парламент в петък даде зелена светлина на канцлера Кол да подпише споразумението за единната европейска валута през следващата седмица в Брюксел. Вотът в горната камара на парламента, която е съставена от представители на 16-те германски провинции, последва този на долната камара в четвъртък. Единствено Курт Бийденкопф, премиер на Саксония и дългогодишен политически враг на Кол, гласува против плановете валутното обединение да започне с 11 страни членки от 1 януари 1999 г.
Преди важното гласуване Кол се помъчи да разсее слуховете, които мъчат обикновените германци, че еврото ще е по-слаба валута от немския символ - дойче марк: “Аз съм убеден, че успехът на марката ще бъде продължен на европейско ниво, когато се премине към новата валута - еврото, заяви канцлерът в своята реч пред парламента. Бийденкопф го контрира с твърдението, че не финансовите пазари са факторът, който ще определи успеха на еврото, а отношението на хората. Бийденкопф, който има зад гърба си един неуспешен опит да измести Кол от лидерското място в партията на християн-демократите, добави, че правителството не е направило достатъчно, за да си осигури подкрепата на обществото - нещо, което е особено важно за проект от ранга на Европейския валутен съюз (ЕВС). Той допълни, че Европа още не е готова за широко валутно обединение, като цитира предупрежденията на Бундесбанк, че високите дългове на Белгия и Италия могат да подкопаят основите на единната валута.
Вотът от петък обаче дава силни козове в ръцете на Кол на предстоящата среща на върха в Брюксел следващата седмица. Дори южната провинция Бавария, ръководена от евроскептика Едмунд Щойбер, прие правителственото предложение. Оскар Лафонтен, лидер на опозиционната Социалдемократическа партия, също подкрепи членството на Германия в ЕВС, но обвини правителството, че не е използвало предходния период, за да създаде условия, които да облекчат острия за Европа проблем с безработицата.
“Човек без работа и банкова сметка няма да попита как еврото ще повлияе на парите му, а по-скоро кога ще му донесе работа”, каза Лафонтен. Той добави още, че ако правителството не координира икономическата политика на европейско ниво, ще нарасне натискът върху Германия да субсидира по-бедните европейски региони. “Както знаем от опит, икономиките могат лесно да излязат от ритъм и тогава ще бъдем принудени чрез парични преводи да възстановяваме баланса”, каза Лафонтен пред депутатите. Дебатът в петък бе по-спокоен от този в четвъртъчната сесия на парламента, когато Кол и конкурентът му за канцлер на Германия, Герхард Шрьодер, влязоха в словесен дуел за първи път, откакто Социалдемократическата партия официално номинира Шрьодер за свой кандидат за поста.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.