Новият брой:
Първият опит за ротационен кабинет в България

Тримата от... Берлин

Блеър, Ширак и Шрьодер предизвикаха остра реакция, че вземат решения извън форумите на ЕС

Срещата в Берлин между британския премиер Тони Блеър, френския президент Жак Ширак и германския канцлер Герхард Шрьодер през изминалата седмица предизвика повече съм­нения за разделение, отколкото за обединение в Европейския съюз. „Тримата големи“ обявиха, че водят тези разговори, за да очертаят перспективите пред една по-широка обща индустриална политика заради влизането на следващите десет страни членки в Европейския съюз. Но получиха обвинения от други европейски лидери, че се опитват да създадат европейски директорат, чрез който да доминират съюза.

Трите държави всъщност се договориха да бъде администрирана икономическата политика на ЕС, като бъде създаден нов пост на вицепрезидент на Европейската комисия, който ще отговаря изключително за индустриалната стратегия. Постът на суперкомисар по пазара, търговията и индустрията изглежда напълно оправдан в контекста на заявеното от Блеър, Ширак и Шрьодер. В Берлин те предложиха да бъдат извършени мащабни реформи в икономиките на страните от ЕС, както и цялостни реформи в социалната сфера, за да се регулира трудовата заетост в ЕС и в научно-техническата област, за да се преодолее изоставането от САЩ. В резултат Европейският съюз трябва да стане по-конкурентоспособен, за да отговори на процесите на глобализация. Всичко това само препотвърди стратегията от Лисабон, чиято декларирана още през 2000 г. цел беше Европейският съюз да разполага с най-динамичната икономика в света до 2010 г. Новата ключова длъжност вероятно ще се заеме от досегашния комисар по разширението на ЕС Гюнтер Ферхойген. Това само би потвърдило прогнозите, че на Великобритания, Франция и Германия им е необходим механизъм и политик, който да се справи с големия икономически проб­лем, свързан с влизането на 10-те страни през май. Десетте държави имат интерес съюзът да провежда по-либерална икономическа политика, която ще им даде възможност да се възползват максимално от влизането си в евросъюза. Нещо, което „уморената европейска икономика едва ли може да си позволи“ според в. „Уолстрийт джърнъл“.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.