Дипломация с мирис на газ

Кой ще поеме властта в Кремъл догодина интересува Запада и по много прозаични причини - една трета от снабдяването на Европейския съюз с газ и нефт идва от Русия. От кризата с доставките на газ за Украйна в началото на 2006 г. насам европейските правителства изпитват недоверие към Москва заради използването на природните ресурси като политическо оръжие.

Русия е също толкова зависима от експортa на горива колкото и Западът от вноса им, смятат експертите от Германския институт за икономически изследвания (DIW) в Берлин. Тези заключения те правят на базата на изследване на руския енергиен сектор, представени през изминала седмица пред медиите в Германия. "Няма сигнали, че политиката на Москва, такава каквато я познаваме отдавна - субсидиране на цените у дома чрез износа от една страна, и ниска енергийната ефективност, от друга, ще се промени", обяснява професор Клаудия Кемферт, един от авторите на изследването. Колкото и неочаквано да се развият нещата, дори и някой друг да поеме кормилото на властта в Кремъл, едва ли ще си позволи да промени нещо в доставките за Европа, защото така нужните стабилност и растеж на руската икономика се крепят точно на експортa на газ и нефт.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    Avatar :-|
    boby1945

    ".. лошата структурна политика на Русия заплашва енергийната стабилност на Европейския съюз.. " Напълно погрешно, като маса други заключения на германците в последните 350 години.
    Правилният извод е ".. лошата структурна политика на Европейския съюз заплашва енергийната стабилност на Европейския съюз.. "
    По специално изключително глупавата политика в областта на енергетиката на ЕС в последните 30 години, която продължава и в момента /например отказа от АЕЦ и масовото използване на природен газ в електроенергетиката/
    Нали никой не вярва че Русия, или която и да е друга страна, трябва да загърби националните си интереси, за да осигури на бавно мислещия ЕС "енергийна стабилност "?
    Русия не инвестира енергично в добива на газ и петрол, защото тези които има и стигат, високата цена на световните пазари е добре дошла, а значителна част от печалбите се инвестират в развитието на самата Русия.
    Тези от олигарсите които разбраха овреме новата национална политика са си пак олигарси /Аликперов например/, тези които не разбраха са в панделата /Ходорковски/ или не смеят да напуснат Лондон /Березовски/
    Така че има дипломация с мирис на "руски национални интереси" предвид размерите на страната могат да се нарекат и "руски имперски интереси" ако ви е по удобно.

    Нередност?
Нов коментар