Ивайло Калфин: Не е в наш интерес да заемаме крайни позиции за Косово

Ивайло Калфин е вицепремиер и министър на външните работи от 2005 г. Преди това е бил секретар по икономическите въпроси на президента Георги Първанов, депутат, управител и старши съдружник в консултантски фирми, старши преподавател в "Интернешънъл юниверсити" - София, член на Консултативния съвет на БНБ. През 2001 и 2003 г. е бил наблюдател на изборите в Косово в мисии на ОССЕ.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

8 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    Avatar :-|
    van

    Четейки това интервю в сръбското посолство, е полезно да отбележат, че по-добросъседски от това няма накъде. А ако не го забележат, поне да видят за лостовете на влияние на общата политика на ЕС, с които разполага Вече България.

    Нередност?
  • 2
    Avatar :-|
    E. Зарева

    България трябва да последва примера на Румъния и да не признава Косово, защото това ще допринесе за дестабилизирането на Балканите. Нашата преса мълчи услужливо, но в гръцката вече са публикувани материали за Великоалбанските претенции към териториите на Гърция и България. Обикновените българи, които имат поне малко здрав разум се страхуват от последиците от създаването на етническа държава като Косово и са против произнаването и. Надявам се в-к Капитал да не продължава да заблуждава обществото с американска пропаганда за положителните последици от признаването на Косово, като тези публикувани в последния брой.

    Нередност?
  • 3
    Avatar :-|
    Възможните позиции

    по въпроса за Косово са: 1. признаваме го и 2. не го признаваме. Понеже за министър Калфин и двете са "крайни", ще си караме без позиция. Така през 10 век българите избирали нежду три възможности: 1. приемаме християнството от папата 2. приемаме християнството от Византия 2. приемаме християнството от германския император. За да "избегнат крайните позиции", поканили делегации и от трите места, но за зла участ те се засекли по българските земи и останали много изненадани. И оттогава репутацията на нашата външна политика аха да се оправи и все не ще.

    Нередност?
  • 4
    Avatar :-|
    M

    Подкрепям позицията на министър Ивайло Калфин.

    Нередност?
  • 5
    Avatar :-|
    САШО

    Косово от средата на 19 век демографски не е сръбска територия. Ако сърбите бяха хвърлили усилята си там, а не в обезбългаряването на Западните покрайнини и Македония може би сега положението нямаше да е такова. Сами са си виновни за 150-годишната агресия към съседите си.
    Косово сега е открита рана, но таква щеше да бъде и ако беше останала в Сърбия. Де факто нищо не се променя. Само показва колко комплексари има в България. Косово е независимо какво ни се иска на нас. Не сме велика сила и нищо няма да променим. Трябва да преценяваме всичко през собствените си интереси, а не през погледа на сръбската пропаганда.
    България трябва да последва примера на САЩ и ЕС.Признаваме го и това е.
    Сегашната позиция е нищо.

    Нередност?
  • 7
    Avatar :-(
    Diamantstar

    НЕ признаваме Косово за независима провинция и нищо не губим от това. Така или иначе няма да има единодушие в мнението на ЕС. Губиме повече, ако се изтъпаниме, като барабар Петко с мъжете и признаем това етническо огнище след, което ще има с наште камъни по наште глави. Вярно е и, че с братята Сърби, никога не сме били в добри отношения, но да помислим какво ще стане ако им дадем още един повод да ни мразят. Все пак сухоземният ни път за Европа минава през Сърбия а не заобикаляйки през Румъния. На американците и на германците им е лесно. Те нито граничат със сърбите, нито са от значение сърбите за тяхната икономика.
    Ами къде оставяме руснаците? Нима с лека ръка можем да загърбиме тяхното мнение по въпроса? О, да, та ни сме "велика сила"и можем да си позволиме всичко.
    Уважаеми Г-н Калфин и др. управляващи фигури, този път се наспете и добре го премислете.... Има ли някаква полза-родино, България да каже Да по този въпрос?

    Нередност?
  • 8
    Avatar :-|
    Arata

    Подкрепям позицията на Ивайло Калфин. Работя в Прищина, ходя и в Сев Митро, нещата хич не са черно бели, както изглеждат понякога отвън.
    +1

    Нередност?
Нов коментар