Шест причини да признаем Косово
Големият европейски проект на Балканите - ефектите и рисковете от него
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
След като Косово обяви отделянето си от Сърбия на 17 февруари, а САЩ и големите европейски страни една след друга признават независимостта на новата държава, вече не само географията на Балканите е променена. Политически и икономически това създаде нова балканска реалност, с важни ефекти в бъдещето и е време България да излезе от състоянието на неопределеност, като обоснове категорично своята позиция.
"България и Сърбия са съседни страни, европейски страни, с общ интерес не само двете, но и целият регион да бъде един ден член на ЕС. В същото време България има собствена външна политика, която трябва да се съобрази с реалностите в региона", каза тази седмица пред "Капитал" външният министър Ивайло Калфин. Категоричната позиция в тази сложна и деликатна ситуация не е леко действие - в която и от двете посоки да се тръгне, винаги ще има недоволни и винаги ще има рискове. Допълнителната трудност идва от това, че все още не ясно как ще се развива големият европейски проект "Косово". А и вандализмът по белградските улици също не е добър знак.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
131 коментара
Исторически е доказвано многократно, че когато световни сили решат да узаконят нещо което в основата си е незаконно - основания винаги могат да се намерят. Не е различен и случаят с т. н. «независимост» на Косово. След бомбардировките на Белград през 1999 г. (отделен е въпросът дали тези бомбардировки са били необходими и доколко НАТО е имал правни основания да ги провежда) ООН установи протекторат върху Косово чрез споразумение съгласувано и прието от световните сили включително и петте постоянни члена на Съвета за сигурност - Велкобритания, Китай, Русия. САЩ и Франция. В резолюция №1244 на Съвета от същата година изрично е подчертано, че териториалната цялост на бившата Югославия ще бъде неприкосновена. Точно това е един от доводите на Москва, сега и Китай срещу големите приказки на другите трима постоянни члена на Съвета които изпроституираха и с подписите и с декларациите си за да узаконят и признаят въпросната независимост. Дори и да приемем, че приказките на Белград за историческото място на Косово в сръбската идентичност са проява на национализъм ли, шовинизъм ли, както щеш го наричай - те не променят факта на потъпкване на основни приниципи на международното право. И за какво? За узаконяване на ислямска държава в центъра на Европа откъдето се организира най-големия трафик на наркотици, проституция, оръжие и други форми на организирана престъпност. Кой е т. н. министьр-председател на Косово който сега с добри обноски посреща западните посланици в Прищина и убеждава света, че ситуацията е под контрол? Престъпник с поне седем лично изършени убийства. Ситуацията е «под контрол» защото зад ситуацията стои НАТО и Вашингтон. За жалост, за много голяма, не само моя, предполагам, жалост, аз мога да си драскам колкото си искам по разни форуми, но т. н. «независимост» е факт и явно такъв ще си остане независимо от категоричната позиция на Испания, Румъния, Русия и още редица други несъгласни държави.
много слаба статия.
защо след като искате да коментирате такава тема минавате толкова "пошло"??
1. не ми харесва как защитавате една теза без да анализирате и другата страна на монетата...казвате как нямалодруго стабилно решение...да приемем че е така.два примера противоречиви на това са : англия и испания. това са две държави с дългогодишен опит в борбата със сепаратистите-съответно ирландия и баския и каталуня...
питам се как испания оспява да държи територии при същата съпротива на "терористите от ета"?
2. казвате колко е добре да признаем косожо ама какво правим с другите страни които искат това???пак почвам с испания и англия...продулжаваме с проблемите на молдова...а да защо "великите сили" не бомбандират москва заради исканията на чеченците???
3. до колкото се сещам въпросния план "ахтисаари" говореше за автономия в рамките на сърбия...хммм как това се свързва с "независимост"????
но както каза номер 1: " да си драскам колкото си искам по разни форуми, но т. н. «независимост» е факт и явно такъв ще си остане независимо от категоричната позиция на Испания, Румъния, Русия и още редица други несъгласни държави."
Защо трябва да признаем Косово
Веселин КАНДИМИРОВ Pro-Anti 22.02.08
Няма никаква причина България да застава на страната на един свой последователен неприятел и да брани неговата условна териториална цялост. При това, нека не забравяме, че тази роля - ролята на неприятел - не е предизвикана от България, тя е избрана доброволно и съзнателно от самата Сърбия. Ако България не успя да осъществи националното си обединение, за това са виновни единствено нейните съседни православни и/или славянски “братя”. А между тях Сърбия заема почетното първо място. Нито православието, нито славянските чувства са я възпирали да се разширява на изток в българските земи. Излишно е да изброяваме известното на всички, случило се от 1833 г., когато Тимошката област става част от Сърбия, до днес.
Ще припомним само един по-слабо известен факт: Югославия вече се разпадаше, когато Сръбската академия на науките продължаваше да разработва теоретичните основи за създаване на “шопска нация” в България. А може би продължава и днес?
Затова всеки милеещ за националния интерес българин не може да изпитва съчувствие към бедите на Сърбия. Той може да разглежда ставащото там единствено като възмездие, макар и чрез чужда ръка, за стореното срещу България.
ZUMZ, от първите няколко изречения си личи -- да, мнението е интерестно, ама слагай празни редове между абзаците, че не се чете такъв текст.
tl;dr
Една СЕРИОЗНА причина за да НЕ признаем Косово:
http://img339.imageshack.us/img339/5447/bgba1.png
Правителството на тройната коалиция се гъне, защотото служи на Русия!!!!!!!!!! Признаването на Косово е цивилизационен избор - накъде сме - на запад или на изток. Президента и правителството му гледат на изток. По-лошо - не служат на българските национални интереси, а на руските. Това е истината.
Защо рипнаха като един всички комунистически подлоги и започнаха да бълват човеконенавистническите си брътвежи? Кое активизира комунистическите им инстинкти, та от бесовщините им този форум може да експлодира?
т.
Наистина само комунистическа отрепка може да защитава сърбите-убийци, наследниците на онази шайка белградски главорези, която обезбългари и Западните покрайнини, и Македония.
Обезбългари тези исконни български земи, населени с българи, като изкла всичко, което не искаше да приеме сърбизмите им. Клаха ги така, както и турчин не ги бе клал!
И се запънали тук комунистическите мекерета за някакви си права на сърбите?! Егати майкопродавците!
Няма по-отвратителна твар от комунягата-интернационали
аз мисля да почерпим от ВИЗАНТИСКИЯ опит ..... Все пак били са ИМПЕРИЯ ........
Съгласна съм с първите два коментара,статията е абсолютно неубедителна!Също не мога да разбера как българи въобще могат да подкрепят отделянето на Косово - а като решат нашите Източни Родопи да поискат автономия и после,не дай Боже, да се присъединят към Турция...какво,сами се досещате кого ще подкрепят и САЩ и ЕС ,който сега демонстрира слабост! И румъния и Гърция (държави , в които има малцинства и са на Балканите) си защитават интереси...ние се държим изключително недостойно и продажно!обидно
Точно така Ирена, ти допълваш пост #5.
И вмен се надига историята от междусъюзническата и к'вито там са били войни.
Обаче като си малък няма к'во да направиш освен да вземеш страна. Аз лично предпочитам тая на САЩ/разделяй и владей/. Пък нека става както е дал примера с копията по отделно и целия сноп заедно оня пич - забравих го кои беше.
По добре е да има мир-но ще треперим под терористични заплахи щото тия намеси на големите дават тоя страничен ефект.Щото кво става в Чечня,Израел и там кои бяха сега Пакистан-бият се на почивки.
И без войни не може....... тряа се продава оръжие.
Положението с Родипите и разградско е малко неясна и сложна. Не мисля че има предпоставки за това. Най много да стане като с Кипър.
Квот и да си говорим аз съм убеден че нещатата стоят така. Трябва да се разсъждава трезво според фактите,без да се дава прекалена воля на емоциите.
Аре че е петък вечер! :)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.