Парещото лято на дракона
Китайската стратегия за олимпиадата като глобално шоу рухна под напора на проблемите
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Ако комунистическите лидери в Пекин скоро са сънували кошмари, сигурно те са изглеждали като нещо подобно на това, което се случва напоследък. С наближаването на олимпийските игри, проблемите за Китай се умножават в геометрична прогресия. Първо беше кампанията за "Игрите на геноцида" заради суданската провинция Дарфур и бизнеса на Китай със Судан, после дойдоха критиките за изнурителните условия на труд по олимпийските обекти и вечните обвинения в цензура, а накрая в Тибет избухна минивъстание. За първи път открито се заговори за някакъв вид формален бойкот на игрите - например отсъствието на официални лица от церемонията по откриването. Цялата идеология, върху която комунистическата партия бе построила своята олимпийска мечта, рухва. Китайската олимпиада трябваше да се превърне в триумфално завръщане на световната сцена на една възродена глобална сила, перлата в короната на новия комунизъм. Вместо това, игрите все повече приличат на събитие, което Международният олимпийски комитет (МОК) и Пекин упорито представят като "нищо повече от спорт" и сякаш чакат с нетърпение да отмине.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
Еее няма какво да се чудите! Когато подарявате Олимпийски игри на не демократични страни винаги ще трябва да очаквате проблеми, по-скоро големи отколкото малки.
Не е нужно да ходим далече, Берлин 1936 (между впрочем хитлеристите измислиха "историята" със запалване на огъня на Олимп, белким по дълго се фичкат. Така че Оличпийският огън е минавал два пъти през България 1936 и 1980), Москва 1980, сега Китай! Добре че игрите 1940 Рим и 1944 Токио не се сътояха, щото какъв ли цирк щяха да спретнат Мусолини и Танака?
В далечната 1936 един с мустачки не поиска да поздрави един негър дето скочи 8,13 метра на писта от сгур и спечели още 3 златни медала. Негърът го знаем, оня мустакатия го по -забравяме вече!
Още по въпроса на chankov.blogspot. com
Позор е да участваш в игрите, да носиш огъня. От спортистите не очаквам да проявяват такива чувсрва, като чест, съчуствие, морал. Но Рох е длъжен. Прави се на "дръж ми шапката".
Политиците също са длъжни. Най-малкото е да не допуснат флаговете и национални екипи. Нека да е както в Москва 80, с олипийски флагове на участниците и с олимпийски бели екипи с петте геврека. Все едно частна сбирка на атлети.
Какво се кефите на бойкота на олимпиадата не мога да разбера.Сякаш сега света разбра че режима в Китай е комунистически,че намало свобода на словото,че преди 50 години Тибет е окупиран и т.н. - все едно че преди 7 години като избраха Пекин домакин на олимпиадата никой в МОК не ги е знаел тези работи. Нещо друго ли са очаквали, какво протестират сега - дали са домакинството,значи трябва достойно да проведат игрите. Какви са тия вопли. Друг е въпроса, че явно е планирана наказателна акция към Китай,при това достатъчно отдавна. Ами не ме кефят политическите интриги на определени държави и жалко че трябваше да замесват и олимпиадите в тях. Аз съм "за" олимпиадата и нека бъде грандиозно и красиво.
Олимпиадата само ще бъде като спусък за следващата фаза от трансформирането на политическата в икономическа власт на китайската комунистическа върхушка. Този филм сме го гледали - СССР, че и България.
иска ми се да оставят олимпиадата и спортистите най-после на мира! защо трябваше да се оплеска тотално това мирно, достойно и красиво мероприятие с всевъзможни хули и изцепки. В крайна сметка, спортистите и любителите на спорта какво са виновни за положението в Тибет, та да понасят всичките ексцесии...? можеше и други поводи и платформи да се намерят да се говори за политиките на Китай...
Лично, за бих се зарадвал е един хубав, политически бойкот на олимпиадата
Лесно е да се оплюе различния и неудобния.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход