Да викаш или да мълчиш
Китай и Бирма показаха два коренно различни отговора на природните бедствия


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Кризите имат това хубаво качество, че ни карат да мислим, казвал Джавахарлал Неру.
Последните две седмици, в които се случиха две огромни бедствия в Югоизточна Азия, дадоха сериозен повод за размисъл. Само 18 минути, след като е станал ясен обхватът на земния трус с магнитуд 7.9 в провинция Съчуан, китайският президент Ху Дзинтао се е обадил на генералния щаб на армията, за да обяви пълна мобилизация на военните в усилията за спасяване на оцелелите след труса. Две седмици след като циклонът "Наргис" удари крайбрежието на Бирма (наричана от военната хунта Мианма), лидерът на хунтата - генерал Тан Шве,отказваше връзка с генералния секретар на ООН, за да го уведоми за размера на бедствието, а армията е увеличила присъствието си по контролните пунктове, както твърди АП - за да спира желаещите да помогнат. Така двете бедствия проектираха картината на един регион, в който природните катаклизми са по-тежки от където и да било другаде по света (по данни на Световната здравна организация) и в който начините за справяне с тях варират от сърцераздирателно и крещящо старание до умопомрачаващо безсилие и безмълвие.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
i dwete dyrzavi otkazaha pomo6t ot vyn taka 4e razlika mezdu tqh njama
Разлика има - Китай може да се справи с последиците от бедствието - да не допусне епидемия и глад след бедствието... В Бирма тепърва ще загиват хора от недохранване.
Китай не е отказвал помощ. Преди дни слушах в някакви новини, че молят за десетки хиляди палатки, а това е статия от днес - http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=502528
А в Бирма трябва да влязат сили на НАТО/ЕС, да избият хунтата и да поемат временно управлението, докато местните се организират.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.