Непосилна равносметка
Първите присъди за сръбските престъпления в Косово показаха, че Белград все още не е готов да се изправи срещу миналото си
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
"Нарочени сме", почти в един глас извикаха сърбите миналата седмица, когато трибуналът за военни престъпления в Хага произнесе първите присъди за престъпленията, извършени от югоармията в Косово в края на 90-те години.
Общо 96 години затвор за геноцидни действия срещу косовските албанци получиха бившият сръбски премиер Никола Шаинович и четиримата генерали Небойша Павкович, Сретен Лукич, Драголюб Ойданич и Владимир Лазаревич. И докато в Белград с нова сила се разпалваха теориите за световна конспирация срещу Сърбия и сърбите, разумните гласове, призоваващи към разкаяние за извършените престъпления и преосмисляне на този доста спорен период от новата история на страната, останаха изолирани и поругани. Истината е, че почти десет години след кампанията на югоармията в Косово, при която хиляди албанци и сърби изгубиха живота си, а стотици хиляди бяха принудени да напуснат домовете си и да потърсят убежище в съседна Македония и Черна гора, сърбите остават напълно неспособни на решителна равносметка с миналото си и деянията, извършени в тяхно име по време на войните, съпътствали разпадането на бивша Югославия. "Сърбите не са готови да се изправят срещу миналото. Това много трудно ще се случи. Тук настроенията са такива - всички смятат, че са жертви на някакъв всемирен заговор", обясни за "Капитал" сръбският политически анализатор Йелена Милич. Думите й се потвърждават недвусмислено от реакциите на произнесените присъди.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Е.. ееее сърбите не са бугараши, алафранги да се примиряват с всичко и с всеки и само да се кланят на по силния с някаква мъглява изгода!
Като почнем от 1330 година, Стефан Душан, през Плоче, Косово поле 1389, битката при Анкара 1402, Първата и Втората световни войни, Титова Югославия те си гонят интереса и не се предават!
---------------------
Сега загубиха, доктрината на Гарашанин от 1841 окончателно се провали, може и правилно да са осъдили военните по европските стандарти, но "Нечемо Пакт, сакаме Рат" 1941 - не трябва да се забравя от брюкселските зелки, ако искаме Европа да стане Европа от Ламанша до Урал!!
Разбира се на наркотрафикантите, търговците на бели робини, изкормвачите на човешки органи и т.н. трябва да бъде простено - нали не са славяни или православни!
А пък и как да ги осъдят нали повечето от свиделите били убити - с какво безразличие сте го споменали само. Добре де, от кого са убити - от сърбите ли или от някой дискриминиран албанец?
Авторката защо не се позаинтересува как живеят българите в Косово след събитията там? Може би, ако нейна близка попадне в някой бардак там и по някаква случайност успее да се върне ще и даде материал за още много статии, които едва ли ще са в същия тон.
В Косово не живеят за постоянно българи. Има само българи работещи за междунродните организации и албанци с български паспорти. Горанците не са българи.
Горанците са помохамеданчени българи също като нашите помаци иторбешите в Македония.Ти обаюе не си българин това е сигурно.
Аз съм българин :) И преди да почнеш да ме съдиш си оправи правописа на български.
А съм работил с горанци в Косово достатъчно и знам какво им отношението към нас, към България и към мен лично. Горанци има и в Северно Косово, има и в района на Драгаш, има съвсем малко даже и в Прищина.
Тяхното самосъзнание е българско толкова колкото внуците на турците в Бурса трето поколение след "Голямата екскурзия" :)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.