Накъде с "Гуантанамо"?

Барак Обама побърза да обяви затварянето на лагера в Куба, но главоболията тепърва предстоят

Започващото дело срещу Али ал Мари ще покаже как новата администрация ще се справя с проблема със задържаните в &quot;Гуантанамо&quot; <br />
<br />
Започващото дело срещу Али ал Мари ще покаже как новата администрация ще се справя с проблема със задържаните в &quot;Гуантанамо&quot; <br />
<br />
Започващото дело срещу Али ал Мари ще покаже как новата администрация ще се справя с проблема със задържаните в &quot;Гуантанамо&quot; <br /> <br />    ©  Андрю Савидж, Savage & Savage
Започващото дело срещу Али ал Мари ще покаже как новата администрация ще се справя с проблема със задържаните в &quot;Гуантанамо&quot; <br /> <br />    ©  Андрю Савидж, Savage & Savage

Всички говорят срещу "Гуантанамо", но никой не иска обитателите му в задния си двор. Така накратко може да се опише ситуацията в момента с 241-те останали задържани в американската военна база в Куба.

Едно от първите действия на Барак Обама като президент бе да обяви затварянето му дo януари 2010 г., но по всичко личи, че нито чакащите съдебен процес, нито тези без сериозни обвинения ще си тръгнат скоро. Европейските лидери, които често заставаха в позата нa морален коректив на Америка, сега трудно преглъщат идеята да приемат на своя територия някои от тях. Трите американски щата с военни затвори, където евентуално могат да бъдат пратени най-тежките случаи, също гръмогласно гласуваха декларации против, нищо че бъдещите обитатели ще бъдат придружени с милиардна федерална инвестиция.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    Avatar :-|
    California
    • + 2

    До автора:Ваня Ефтимова, Южна Каролина:
    Добре написана статия, определено ми харесва. Но много информативна, без мнение и позиция, а когато те отсъстват тогава за както да се пише, като всички гледаме новини, четем вестници и инфо по интернет и тези copy/paste изказвания не са новост за нас. Ако искаш влез тук и напиши позиция. Ето аз ще ти напиша моята:
    1) Гуантанамо е концлагер както и да го гледаш и оправдаваш ( не казвам, че го правиш). Значи има затвори със силен режим за тежки престъпления и рецидив (убийци, изнасилвачи или по-леки пресъпления но в рецидив - прегрешения докато си в затвора, побой, бягство и тн). Има затвори със среден режим за по леки престъпления. Има и затвори санаториуми където обикновенно отиват финансови пресъпници, платили на адвокати да си "излежат" точно там престъпленията. Но всички те имат обща характеристика на затвори: места, където отиваш след като си бил съден и осъден, за определено време, с права на обжалване, защита, запознаване с всички доказателства и тн. Така е и с концлагерите: ГУЛАГ, Аушвиц, Белене, Гуантанамо: места където си захвърлен без съд и приссъда, за неопредлено време, без достъп на адвокат, защита, запознаване с доказателства и средства за оневиняване и МЪЧЕНИЯ. Ама някои сега ще каже ама там умряха толкоз а тук умряха толкоз - какво значения има бройката, а не принципа? Значи не е ГУЛАГ ама е пак концлагер. Ама там биеха с мъркучи а тук поливаха в вода или стояха на леден студ, оковани като в средновековието без сън и тишина. А знаете ли какво да те мъчат години толкова жестоко, че да направиш няколко опита за самоубийство и хуманно да те връщат към живота лекари защото си имал право на медицинска помощ.
    2) вече четохме че от 700-800 са останали 200. Останалите освободени без съд и присъда (???), много продавани за то $5000 долара от пакистанци защото са били на грешното място ( най-често родината си, и родния си край/град) в грешното време. Пък дори и да са мразили Америка - и ние българите мразим кой ли не. Това не ти ли напомня на 1944. Много са невинни и "демокрацията" им отне почти 10 години от живота. Е, ти дори да не си бил терорист, след това ще станеш. Колко Български и Американски герои има такива - живота им или живота на родителите и народа им ги е направил такива каквито са. И по закона на махалото ( колкото го вдигнеш по-наляво, толкова по-надясно ще се издигне след като го пуснеш (при липса на съпротивлението на въздуха)) то така и те ще станат по-радикални. Насилието поражда насилие!
    3) Правилно го е казала Германия, защо други да сърбат тяхната попара. Ако не бяха я забъркали, намаше да има кого да приемат. Като правиш нещо си носиш последствията. Те питаха ли Германия за отварянето на Гуантанамо или преименуваха french fries на freedom fries (това пък е точно пропаганда тип наръчник на безмозъчния комунист)
    4) ама нямало достатъчно доказателства. В правова държава САЩ О Джей Симпсън беше виновен за убийството на жена си и приятеля и с железни доказателства ама поради пропуски на полицията и прокуратурата го оневиниха. В правова държава не може да си "най-вероятно виновен" а да си виновен beyond reasonable doubt. Иначе си невинен за да не за да не остане дори съмнение, че си в затвора или убит неправилно. И много пресъпници се промушват така. Ама тия престъпници са в десетки пъти повече на и то само за година от задържаната бройка в Гуантанамо. Несъвършена е системата, ама по-съвършена няма. Да, цинично е ама е по-добре от това да те вкарат, пък ти после доказвай че си прав. Да оставим настрана, че има десетки хиляди терориста по света, които мрязят Америка и 100 повече или по-малко няма значение, ни има значение какъв "демократичен пример даваш независими от последствията. Нали по това се отличава демокрацията от тиранията и тероризма - по методи, принципност, идеали, третиране човешки на хората и тн.
    5) ама не можело в Америка да въдат в Американски затвори. Значи Тимоти Маквей дето срина централата на ФБР в Атланта (май - може и да греша) и уби стотици (най-големия атента в САЩ преди 11 септември) може да е в щатски затвор, ами серийните убиици? Те могат да бъдат в Чарлстън, Левънвууд и Пенделтон ама неосъдени "терористи" не могат. Или дори осъдени. Да оставим настрана, че Левънууд е военен, а не цивилен затвор ( там са и 5-те зелени барети, които си заклаха жените, след като се върнаха от Авганистан преди 2 години), а Камп Пенделтън е пак военна база на Първи Експедиционен Корпус на Морските Пехотинци. Не можело нали? Затвора в Чикаго се намира на пресечката на 23-та южна улица и улица Калифорния, което се смята горе долу (повтарям: сравнително горе-долу за тия дето живеехме в Чикаго) в центъра на града и никой не реве че на отсрещната улица живеят 10,000 затворника, и турзма не намалява, както цитираш изказвания.
    Още много мога да пиша по твоятя статия ама усещеш накъде бия, нали?
    Ти какво мислиш?

    Нередност?
  • 2
    Avatar :-|
    Free Thinker
    • + 1

    Пропуснал съм създаването на специалните трибунали. Сигурно е била поредната метастаза на Патриот акт :)
    Които много ми напомнят на чекистките тричленки !!!
    и на един крилат слоган:
    На белия терор ще отговорим с червен терор или нещо подобно беше.
    та на полуизимисления (често организиран с агент провокатори, достатъчно е да си припомним арабското "участие" в 11.09, колкото за цвят и миризма )
    терор от новия враг - мюсюлманството, Господарите на САЩ налагат на света свой неизмислен терор.
    едно от проявленията на който е Гуантанамо - Военна база на чужда земя.

    Кой знае защо си мислят че като се дига шум до небесат за концлагера в Гуантанамо, ще забравим за десетките други концлагери по света. Естествено новата администрация дейстава само по Пи Ар плоскостта без никаква съществена промяна в стратегията.

    Нередност?
  • 3
    vaniaef avatar :-|
    Ваня Ефтимова
    • + 1

    Дебатът за Гуантанамо малко или много вече е станал емоционален и ужасно неконкретен. Затова за мен бе важно да се върна към фактите - кой кой е в лагера, кой в какво е заподозрян, колко доказателства има...

    Както съм написала, адвокат Андрю Савидж е един от малкото, които знаят как изглежда секретното крило на военния затвор в Чарлстън. Затова аз съм склонна да вярвам на неговата преценка - страховете са преувеличени.

    Няма съмнение, че преминаването през федерални съдебни процеси (а не военни трибунали) е единствената легална форма за решаване на проблема. Делото срещу Ал Мари, което започна вчера, ще е репетицията за тези от Гуантанамо - как ще бъде осигурен честен процес, представянето на доказателствата, нелекия въпрос със "суровите процедури за разпит".

    Мисля че част от самите затворници със свалено обвинение не искат да имат нищо общо с Америка (обяснимо) и затова адвокатите им настояват за репатриране в трета държава. От гледна точка на администрацията в Белия дом Европейският съюз има моралното задължение да помогне, защото години на ред се ангажираше с проблема.

    Що се отнася до затвора в базата Баграм, Афганистан никой не отрича правото на САЩ и съюзници да задържат противникови бойци докато трае конфликтът. Въпросът е това да става според условията на Женевската конвенция - достъп на Червения кръст, без съмнителни тактики за разпити и т.н.

    С уважение,
    Ваня Ефтимова

    Нередност?
Нов коментар