На абордаж!
Модерните пирати ca изградили сложна и голяма индустрия, но начините за справяне с тях вероятно са по-конвенционални
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Във време, когато вниманието на големите световни играчи е насочено другаде, в корумпирани и хаотични държави от третия свят пиратството се превръща в истинска индустрия.
Американският президент изпраща морските пехотинци да разчистят свърталищата на пиратите, a след дипломатическа акция са сменени и правителствата на тези страни. Десетина години по-късно проблемът отново изниква и следващият президент повтаря сценария. Това, което може би звучи като евентуален план за справяне с модерното пиратство, всъщност е кратката история на Берберските войни, водени oт САЩ в началото на XIX в. срещу Алжир, Триполи и Тунис. Историческият паралел показва, че въпреки драматичния успех на САЩ край бреговете на Сомалия миналата седмица, когато за първи път се стигна до сблъсък между местните корсари и американски военен кораб, борбата срещу международното пиратство ще бъде дългосрочно начинание.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
20 коментара
Добре де, пиратите не са ли терористи? Защо за терористични прояви има крилати ракети без предупреждение, а за тия пирати не можело да се предприеме нищо щото незнам какви си международни закони и т.н.?
И кво като се ядосат сомалийците? Срещу ръжен ли ще ритат?
Работата е че 100-ина милиона платени като откупи на година са джобни пари за застрахователите и затова не се предизвиква по-сериозна конфронтация. Иначе цената на патрулирането сама по себе си е сигурно и в момента 10 пати по-висока.
Военният ни флот продължава да се оборудва със играчки - фрегати "секънд хенд" и ни проглушиха ушите колко държавата била на далавера,че им били монтирали модерно компюторно оборудване,СТЕЛТ покритие и какъв голям опит придобили от патрулирането в Средиземно море.Сега край Сомалия вече патрулират военни кораби на над 20 държави,а САЩ дадоха пример как защитават гражданите си.Да сте чули или видяли някой висш военен да е заявил,че имаме капацитет да се включим в патрулилането,още повече,че и български моряци бяха отвлечени?Май имаме "модерни" фрегати и морски командоси,т.н."Черноморс и акули" само да се перчат по показухи и да се шматкат в безопасното Средиземно море!Цената за текущото обслужване и учебен процес не е много по-ниска от цената на бойното патрулиране,още повече,че за Афганистан и Ирак милиони не се жалят.Български моряци вече служат на стотици търговски кораби по света и точно те трябва да бъдат защитавани.
хората в сомалия как да оцелеят, ако не преживяват от окупите за корабите?световната общност гледаше и гледа безразлично на трагедиите в африка, и се сеща, че там бедстват човешки същества, само ако някой и друг барел се окаже отвлечен. корабните компании биха могли да си платят за патрулиращи ги военни кораби, какъв им е проблемът? почти един цял континент хора нямат шанс да оцелеят при вътрешните войни и епидемиите там, но това не ни интересува особено.защо да очакваме да ни се радват?
МНого си добродушен или си марксист от 1960-1989, когато се обучаваха тук всички африканци и араби от братските комунистически партии.И приказките ти са архаични.
Африканците живеят предимно с помощи от Европа и САЩ.
жал ми е за хората - независимо какви са на цвят и откъде са, драги съфорумци. жал ми е да гледам и слушам съобщения за разни части от света, със статистики за жертви и т.н.
да са ни живи и здрави моряците, където и да са, и да се върнат вкъщи невредими.амин.
Пиратството е много евтин и безрисков начин за гарантиране издръжката на армиите.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход