Дългият път до "белия списък"

Европейските визи за Македония и Черна Гора вероятно скоро ще паднат, Сърбия остава под въпрос

Македонци и черногорци може скоро да пътуват безпроблемно в Европа<br />
Македонци и черногорци може скоро да пътуват безпроблемно в Европа<br />
Македонци и черногорци може скоро да пътуват безпроблемно в Европа<br />    ©  reuters
Македонци и черногорци може скоро да пътуват безпроблемно в Европа<br />    ©  reuters

Безкрайни опашки пред чуждите посолства, куп всевъзможни документи и изисквания и голяма доза унижение - звучи като позабравена сцена от близкото ни минало, но за сърби, македонци, босненци и албанци подобни шенгенски емоции все още са неделима част от всекидневието.

Обещанията от страна на Брюксел за премахване на визовия режим или поне облекчаването му датират още от края на войните в бивша Югославия, но на практика районът продължава да е "визовото гето" на Европа. А това е спънка и за нормалните транспортни, икономически и всякакви връзки на останалите държави от Югоизточна Европа, които вече са в ЕС, включително България. Историите за визови премеждия са достатъчни за многотомно издание и коя от коя по-абсурдни. Като тази на сръбския журналист Деян Анастасиевич, който преди пет години въпреки поканата, подписана лично от върховния представител на ЕС за външната политика Хавиер Солана, бил на косъм да не получи шенгенска виза за участие в конференция в Брюксел. Нелепият аргумент за отказа гласял, че поканата е невалидна, тъй като г-н Солана не е белгийски гражданин, а "ЕС не е белгийска фирма". Тази история може да ви се стори просто забавна, ако не знаете, че става дума за един от най-авторитетните журналисти в Сърбия и че в крайна сметка получил виза, но чак след като заплашил чиновниците в белгийското посолство, че ще разкаже цялата бюрократична сага в медиите.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    plamenkost avatar :-|
    Пламен Костадинов
    • - 1

    Много е интересно как в Брюксел се считат за "Глас Божи" и с лека ръка дават или не дават право на гражданите на определени страни да пътуват свободно в границите на Съюза. Това важи и за Съединените Щати и смятам, че носи повече негативи за 27-те и САЩ. В най-общи линии се "дава" право на послушните страни, а по-непослушните се оставят за по-късно. Изключителна стъпка в правилната посока е отварянето на българската граница със Сърбия за жителите на Западните Покрайнини. Така, освен, че хората от двете страни на границата спокойно ще посещават близките си, те ще могат да развиват съвместен бизнес и ще се сложи край на куфарната търговия, защото тя ще е достъпна за всички. А в Брюксел и Вашингтон е време да се осъзнаят, че границите трябва да се отварят, а не да се държат затворени с визи и т.н. Не знам дали някой може да изчисли колко пари е изгубила България след слагането на визи за сърби, македонци и руснаци за последните две години.

    Нередност?
  • 2
    Avatar :-|
    111

    DO #1 a kolko e spechelila ot Balgarite v chyjbina?

    Нередност?
Нов коментар