Националисти от всички страни
Ниската избирателна активност може да помогне на крайнодесните и други периферни партии да увеличат присъствието си в Европейския парламент


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Единственият начин вотът за Европейски парламент (ЕП) да привлече вниманието на избирателите, изглежда, са скандалите. А тази година, когато социологическите проучвания вещаят рекордно нисък брой гласуващи, явно и това няма да помогне. Досега най-слабият резултат в трийсетгодишната история на изборите за ЕП бе през 2004 г., когато само 45% от европейците дадоха гласа си, но според последните сондажи тазгодишният евровот няма да успее да активизира дори и 35% от гражданите на ЕС. На този фон радикални политически партии имат шанс да спечелят от ситуацията и може значително да увеличат присъствието си в европейската институция. Крайнодесните, крайнолевите и други периферни формации, обединени около единични проблеми, могат да получат около 150 от общо 736 места в новия Европейски парламент, прогнозира интернет изданието TheParliament.com и припомня, че на предишните избори преди пет години този набор от политически партии е спечелил около 50 депутатски мандата.
Благоприятната ситуацията за радикалите се дължи и на факта, че европейската тематика не успя да си проправи убедително път в предизборните кампании в страните ЕС. Според редица политолози на изхода от този вот се гледа по-скоро като на показател за степента на доверие на избирателите към собствените им национални правителства и управляващи партии, отколкото като на избор на представители в една от най-важните институции на ЕС. И това важи далеч не само за страни като България или Чехия, на които скоро им предстоят национални избори. Добър пример е Централна Европа - границата между "стара" и "нова" Европа и регион, който 20 години след падането на желязната завеса, вместо да се превърне в символ на европейското единство, е по-скоро пример за растящ национализъм, разединение и междусъседски спорове.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
11 коментара
Все пак и много извесни диктатори са дошли на власт така. Които както си го надроби.
България ще е единственото изключение. Едно нещо обединява българите - било леви, било центристи, било десни, било националисти Колкото и да се потят над клавиатурата да бълват по форумите, в неделя всички ще са за гъби. Както на понеделника след великден хората си разменят боядисани яйциа, така и в понеделник след изборите всеки българин черпи другия с гъби, приготвени по най-различни начини.
Не така обаче е положението по ромските маали и тутунджийските села. Ето защо очаквам пълен триумф на малцинствата, вместо на ултрадесните. От гледна точка на европейците това ще бъде прието като признак на етническа толерантност и надскачане на балканските стереотипи. Само да не вземат повече от 50%, защото тогава на много българи гъбите ще им приседнат наистина!
засега зелените ми изглеждат приемливи като кауза и поведение.
АТАКА вземи си хапчето,с кого ще ходи дъщеря ти си е нейна работа.
Прост народ - слаба държава.
Крайнодесните партии не са действителна сила. Те са по-скоро показател за наличието на социално неравенство или други проблеми в общетвото. Част от проблемите са и наречената "положителна" дискреминация. Където обществото приемник, става жертва на по-нискокултурни малцинства. В България чуствимото присъствие на АТАКА в поличитеския живот, говори за наличието на патология в нашето общество.
Това е шанс за Зелените! Гласувайте!
Ну погоди,изклу4ително вярно.по добре не бих могъл да го кажа.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.