Голямото Г
САЩ и Китай опипват почвата за сделка, която да наложи нов баланс в икономическите им отношения


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Г-та има много. Г-3, Г-7, Г-7+1, Г-20, Г-24... В скоро време обаче Г-то, за което ще се чува най-много, е Г-2 – САЩ и Китай.
Колкото и да си говорят развитите държави за излизането от кризата, дали във формата на седемте най-развити страни, или на 24-те най-големи икономики, ако Пекин и Вашингтон не намерят общ език, изходът от Голямата рецесия ще бъде много по-бавен и мъчителен. Симбиозата между двете страни е вече толкова силна, че историкът-икономист Ниъл Фъргюсън ги нарича Кимерика. Не случайно първата визита на американския държавен секретар Хилъри Клинтън беше именно в Китай. Растежът на китайската икономика е невъзможен без достъпа до пазара на САЩ, докато за американските потребители евтините китайски стоки и масираните китайски инвестиции в американски дълг, които поддържат лихвите ниски, са от жизнено значение. Скоро обаче ситуацията може да се промени. Кимерика няма да се дезинтегрира, но балансът между двете съставящи я части ще се промени. А с него - и световната икономика.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
Е така да, ама с рогите напред, износ на демосрация, Тянанмън, подобни глупости повече йок!
----------
Китайците са си китайци, американците американци, ще си живеят както те си решат, търговията да ги обединява, а политиката да не ги разединява....
----------
Важи и за Иран, Индия, Пакистан, и колкото искаш страни още.... даже Молдова не се дава... че са един файтон хора....
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.