

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
"Не искаме втора революция. Исканията ни са прости: да живеем мирно, да учим и да имаме известна свобода. И ако се мобилизираме, то е само заради несправедливите и дискриминационни политики на Ахмадинеджад." Това са думите на един студентски водач от университета "Амир Кабир" в Техеран - не от миналата седмица, а от преди две години - януари 2007 г. Вътрешното недоволство, което набъбваше в част от иранското общество през изминалите четири години на управление на Махмуд Ахмадинеджад, експлодира след изборите от 12 юни.
Огромен брой хора (според различните източници - от стотици хиляди до милиони) участваха всеки ден в митинги срещу това, което те смятат за явна манипулация на изборните резултати във вреда на опозиционния кандидат Мир Хосейн Мусави. Голяма част от тях бяха млади - над 60% от иранците са под 30 години и явно перспективата за още четири години като изминалите не ги привлича особено. Подобни митинги имаше и в подкрепа на спечелилия кандидат, но значимата разлика бе, че на тях никой не рискуваше да бъде бит до осакатяване и смърт, както се случи на протестите срещу Ахмадинеджад. Тази едностранност бе част от най-важния и видим извод след тези избори - че в иранското общество съществува дълбоко и все по-явно разделение. Дори върховният лидер на страната - аятолах Али Хаменей, чиято дума обикновено е закон, не можа да сложи край на протестите, нито да се наложи над други видни религиозни и политически фигури, които подкрепиха лагера на протестиращите.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
90 коментара
да бяхте поне изгледали коментара на Стратфор ;-).
http://www.youtube.com/watch?v=jNaZpAHcXkI
Чухме го коментара на Стратфор, много интересно особено в частта:
-“Iran has Win-win situation”
-“Land for peace” ……. “Israel broke peace process” и фактически изложи на риск политиката водена досега в Близкият изток
- мнението на Стратфор, че на всеки възможен ход на Обама Иран има контраход,
- и че Обама не получава поддръжка в политиката си в Иран от Русия и Китай... а без нея трудн(о, много трудно се прави политика на 11000 км. от Вашингтон на изток или 22000 км от Вашингтон на запад (както ви е по удобно да пътувате)
-------------------------
а защо не и мнението на nofunclub (3 days ago) Show Hide
guess who was prime minister during the Iran Iraq war (81-89)?
guess who was directly involved with the Iran/Contras affair ?
and guess who have staged riots, with the possible help from the CIA?
на това как му се вика, ако не износ на "протестантска демокрация"???
-------------------------
Също така интересно защо авторът не е използвал този хубав анализ да осветли хората в българия горе долу как стоят нещата...
------------------------
Благодаря на № 3 за интересният линк.....
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''
...........
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''
„Гардиън”: Техеран се подготвя за сблъсъци, след като демонстрантите обещаха да не се подчинят на Али Хаменей
20 юни 2009 | 04:54 | Агенция "Фокус"
Техеран. Днес иранската опозиция ще се изправи пред изпитание за своята решителност, а самата страната пред неясно бъдеще, след като вчера върховният лидер на Ислямската република аятолах Али Хаменей ясно предупреди участващите в масовите протести, че те „ще са отговорни” за възможните кръвопролития, пише днес британският вестник „Гардиън”.
Страховете от засилване на мерките срещу медиите и активистите на опозицията се увеличиха вчера, след като учащите се във факултета по изящни изкуства на Техеранския университет – където, както бе съобщено, десетки студенти бяха ранени и няколко убити – обявиха, че започнат днес безсрочен седящ протест. ..................................................
Великобритания бе атакувана като „най-злата”, но САЩ, Израел и медиите, контролирани от него, също бяха нападнати, както и държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън. „Противниците атакуват легитимността на режима, поставяйки под въпрос изборите и тяхната легитимност преди и след вота”, каза още Хаменей.
© 2009 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Колко много страх личи в думите на главния религиозен мафиот Али Хаминей.
Ненапразно всички комунисти , ислямисти и прочее тоталитаристи , винаги са изпитвали истински ужас от хора , които огласяват ПУБЛИЧНО своята липса на страх от репресивните органи на тоталитарните им режими.
Ако сега стане земетресение в Иран , сигурно брадатият козел Хаменей , ще обвини за това , отново Великобритания ,САЩ и Израел.
А Джордж Фриидман изказва мнение за ТЕКУЩОТО положение в Иран , което самият той , може да промени след 10 дена.
Защо читателите на Капитал са толкова уверени, че е лесно да се коментира държава, която се гордее с над 3000 години непрекъсната история?
Разбира се #7 , че Иран има право да се гордее " с над 3 000 години ..... история" , но за съжъление ..... "прекъсната".
Историята е "прекъсната" , защото Персийската държава с близо 2000-годишна култура вече и с изграден цивилизационен модел , позволява около 650 г. на исляма , да я прегази за 8 години и да я държи до ден днешен в сянката си.
"Това, комбинирано с арогантността на Ахмадинеджад, който подчертано не се обърна към тези, които не са гласували за него, и де факто се държи като водач само на част от иранците, може да доведе до непредвидими последици. "...
Той същият като Дедо :) Бил президент само на тези,които са го избрали...
3000 год. история за да бъде осрана за 30год. от някакви брадати идиоти.Ако се задържат още 30год. може и историята да ги забрави.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.