През Желязната завеса
След два неуспешни опита, източногерманска двойка се спасява на Запад с помощта на австриец, излязъл в отуск, за да превежда бежанци


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
"Те стреляха по нас", казва ми по телефона бившата гражданка на ГДР Анет Кайзер. Двайсет години след случилото се в гласа й още се долавят нотки на недоумение и ужас. В началото на август 1989 г. Анет, сегашният й съпруг Ролф и тогава двегодишната им дъщеря Жулиет заминават за Унгария - уж на почивка, но с твърдото намерение да избягат на Запад, към Австрия. "По (немския телевизионен канал – бел. ред.) ZDF видяхме съобщения, че Горбачов е посмекчил нещата и решихме да избягаме", обяснява Анет.
Тримата успяват да получат визи за Унгария и пристигат със самолет в Будапеща, откъдето първо действително се отправят към брега на унгарското езеро Балатон за 14-дневна почивка. Още през май 1989 г. унгарските власти започват да демонтират граничните съоръжения към Австрия. Това окуражава много източногерманци да опитат да се доберат до свободата именно през тази граница. До началото на ноември, когато пада Берлинската стена, около 50 000 от тях наистина успяват.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
17 коментара
Бас ловя семейство Кайзер и сега е недоволно от живота и едва свързва двата края......
Трябва да си много тъпо ченге и/или техен слуга, за да напишеш това, Боби ли си, не те знам. Явно не можеш да схванеш, че са зле именно заради идиодския експеримент, провалил съдбите на милиони хора, за сметка на шепа крадци от "избраната" класа.
Невероятна история с добър край. Понякога забравяме за ония години. Не могат да разберат историята онези, които не живяли тогава, или не са били в съзнание.
да, доста хора бяха прострелвани на границата, само защото искаха да живеят по-различно.някои загиваха на място.заловените пък пращаха в затвора, и след това не можеха да работят и живеят като другите.имаше такава епоха.а в момента най-официално градим капитализъм.въобще-какъв беше смисълът на всичко това?защо се избивахме, в крайна сметка?защо допуснахме проливане на невинна кръв?
"Мисля, че преведе около 400 души. Те често оставаха в къщи за по една или няколко нощи. Веднъж у дома имаше 28души" Е, няма какво повече да се каже, шапка им свалям! Унгарците между другото през лятото на 89та пускаха източните немци да бягат в Австрия без проблеми. Номерът беше да се класираш за изходна ГДР виза да почиваш на Балатон. Чехите пък оставиха източните немци да прескочат оградата на посолството на Западна Германия в Прага и после им организираха влак през бившата ГДР към Западна Германия (влакът беше голям майтап между другото, мина през ГДР заключен като сейф, да не се качи някой - едва ли някой би слязъл)
Ние стреляхме по бегълците. Има ли нужда да се питаме защо 20 години по-късно сме най-зле?
Сравнявайки различни подобни разкази с този, излиза че унгарските граничари в сравнение с българските са се държали много по- различно с немските бежанци.
Няма по-гнусно от комунист, надявам се нашите деца никога да не изпитат уродливия характер на комунистическата клика. За съжаление в БГ все още има много заблудени хорица, които на всеки 4 години пускат червената бюлетина за крадците и децата на онези сатрапи от преди 20 години...
Мда, жалко - Мартин е заслужавал да направи това 'пътуване на живота си'.
И една забележка - няма такова нещо като "град Карл Маркс", градът се казваше Карлмарксщад.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход