Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Новината за размразяването на хърватските преговори за членство в Европейския съюз донесе свеж заряд еврооптимизъм на Западните Балкани.
Очакваният бърз прогрес на Хърватия засили надеждите на две други бивши югорепублики - Сърбия и Македония, че също могат да попаднат в печелившата група. Още повече че и двете имат проблеми на тема блокиране - Македония заради спора за името с Гърция, а Сърбия с Холандия заради неизпълнените докрай ангажименти към трибунала за военни престъпления в Хага. "Мисля, че е имало натиск и сериозно недоволство (от страна на ЕС) и да се надяваме, че тази ситуация сега ще отвори пътя не само пред Хърватия, но и пред онези, които чакат реда си след нея, включително и Сърбия, за влизане в ЕС", казва Предраг Симич, професор по международни отношения в Университета в Белград.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Недейте да сте луди моля ви се. Сърбия е далеч от ЕС, статута на Косово е далеч от решен, първо няма регулирана граница нито някакав контрол, а да не говорим за останалите реформи.
А когато става въпрос за Македония която с реформите е много много по-напред от Сърбия :) - Просто нямат интерес към нея в момента.
От последните 5 статии, прочетени от мен в този брой на вестника, тази е третата в която се цитира и то бая надълго Весела Чернева...
Става въпрос за започване на преговори. Когато България започна преговорите за членство (97 или 98) имаше не по-малко проблеми.
Молбата на България за членство в Съюза е подадена на 14 декември 1995 г. Така че правете сметки за бъдещото членство на Сърбия, че и за Македония..........
Първо да се оправят с Лисабонският договор, кой го приел кой не и кой ще води бащина дружина, после да питат Силвио, на него не му се нрави много мъници да му джавкат като взима решение, трето Турция, без нея с мюсюлманите проблеми, с нея проблеми с кюрдите, па тогава Хърватска, Македония, Сърбия, Косово, Алабания, Църна гора и т.д. и т.п. Има време, много време.....
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.