Казусът на много казуси
Международният съд ще трябва да даде становище законна ли е едностранно обявената независимост на Косово
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Преди десетина години сърби и албанци водеха битки за Косово на бойното поле. На 1 декември сражението ще има своето продължение в съдебната зала.
По молба на Съвета за сигурност на ООН Международният съд в Хага ще трябва да се произнесе върху законността на обявената от Косово едностранна независимост през февруари 2008 г. и отцепването му от Сърбия. Дотам се стигна, след като политиците така и не успяха да постигнат консенсус как да бъде решен проблемът със статута на бившата сръбска провинция. Казусът може и да изглежда маргинален предвид факта, че Косово е просто едно малко кътче от Балканите с два милиона жители, но значението му не е за подценяване, тъй като в други части на света като Абхазия, Южна Осетия, Северен Кипър и Приднестровието в Молдова тлеят нескрити желания да бъде последван косовският пример.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
Съдът ще препотвърди фактите от живота и ще забрави.....
Аре да се абстрахираме от аргументите на двете страни. Да си представим, че албанците сами пожелаят да се върнат в Сърбия.
Вкарват една партия с 40% от места в парламента. Или трябва да я включиш във всяко правителство, или останалите да направят широка коалиция да я заобиколят. Което блокира целия политически живот и реформи. Орел, рак и щука, всички са на власт, няма опозиция, пародия пълна.
Полза някава за Сърбия от Косово? 12 хил км2 с два милиона неплащащи данъци, но смучещи социални помощи и пенсии. Детски надбавки и подобни, издръжка на училища и болници. Таралеж в гащи.
РАЗКРИТИЯ ЗА КОСОВО 347.html
http://yphalachev.blogspot.com/
В началото на Косовската война съветникът Хенри Кисинджър предупреди в "Нюзуик", че налагането на нов световен ред в Европа чрез войни ще доведе до "ново световно безредие"
Наскоро сръбски правни експерти обвиниха Косово в нарушаване на международното право чрез едностранното обявяване на независимост.
Това стана след като Международният съд в Хага започна изслушванията във връзка с решението на Прищина да се отдели от Сърбия през 2008 г. В Международния съд в Хага сръбските експерти защитаваха позицията, че действията на етническото албанско мнозинство са опасен прецедент.
Дни по-късно полицията на мисията на ЕС в Косово задържа бивш разузнавач, признал, че е участвал в убийства на политически противници на Демократическата партия (ДПК) на премиера Хашим Тачи след конфликта от 1998-1999 г. Назим Блаца е задържан по обвинение в убийство и организирана престъпност.
http://yphalachev.blogspot.com/2009/12/blog-post_5
Косово заплаха за световния законов ред
841.html
Сръбски правни експерти обвиниха Косово в нарушаване на международното право чрез едностранното обявяване на независимост.
Това стана след като Международният съд в Хага започна изслушванията във връзка с решението на Прищина да се отдели от Сърбия през 2008 г. В Международния съд в Хага сръбските експерти защитаваха позицията, че действията на етническото албанско мнозинство са опасен прецедент.
http://yphalachev.blogspot.com/2009/12/blog-post_1
Повишеният апетит на Съединените щати към световна хегемония не е тайна за никого. Естествено е изкушението им да елиминират силата, която може да ги конкурира - като я вкарат в обидната роля, която ЕС доброволно се съгласи да играе в косовската криза. Въпреки очевидната несъвместимост на признаването на Косово ,с международното право, въпреки несъмненото дестабилизиране на Балканите, а и на цяла Европа, въпреки неизбежното клониране на проблема в безброй нови сепаратистки напрежения, въпреки отпора на изтърпялата достатъчно беди от Запада Сърбия, въпреки задаващата се конфронтация с петролна и ядрена Русия ,Европа изпълни повелята на големия брат.Това е.Политика.Интереси.
Големият извод за България е един - никога не бива да допуска каквато и да е форма на културно-административна автономия на своя територия и механичен прираст на турското население с преселници от Турция, което би се случило, ако Турция стане член на ЕС. Затова вместо лицемерно да плаче за проблемите на Белград в Косово, българското външно министерство трябва изцяло да застане зад позициите на Ангела Меркел и Никола Саркози по турския казус. Припомням: германският канцлер и френският президент се обявиха против пълноправното членство на Турция в ЕС и й предложиха привилегировано партньорство.
ПРЕГЛЕД
http://yphalachev.blogspot.com/
Искането на консултативно мнение от Международния съд бе отправено от Общото събрание на ООН (след гласуване на 8 октомври 2008 г.), а не от Съвета за сигрност на ООН.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.