Войната на Обама
Новата американска стратегия за Афганистан е голям политически и военен риск. Въпросът е дали ще проработи
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Афганистан се превърна от необходимата война (както я наричаше Барак Обама в предизборната си кампания и първите месеци в Белия дом) във войната, която президентът е необходимо да приключи. При това бързо, ако се съди от представената след повече от три месеца консултации нова стратегия, която той обяви на специална церемония във военната академия "Уест пойнт".
С все по-нетърпеливи избиратели у дома, увеличаващ се брой убити войници, ненадежден партньор в Кабул и съюзници от НАТО, сред които операцията от ден на ден губи популярност, Обама рискува с голям и бърз удар преди ситуацията съвсем да излезе от контрол. Стратегията му е с много занижени цели за бъдещето на Афганистан и с възможно най-краткосрочния ангажимент за стабилизация на страната.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Сега хамериканците "стесняват целите" , някога Хитлер "стесняваше фронтовете", но и едното и другото водят до поражение, справка безбройните катастрофални авантюри на много ербап вояки в последните 250 години на изток.
Оставете Афганистан на афганистанците и друм че идват избори....
не е зле да запитаме като могат да изпратят пое 30 000 попълнения към пушечното месо, как така великата страна не може да прати няколко дузини селскостопански самолети и 20-30 000 тона хербициди и да приключи с маковите насаждения (настоящи и в обозримо бъдеще - при провала на 2-3 реколти резултатът ще е ясен)
всъщност въпросът е не може или не иска?
щото по едно съвпадение , случайно може би, бумът в производството на опиум в Златния триъгълник съвпадна с тамошното "демократизиране" и избиванена милиони цивилни граждани и пълно опустошение във Виетнам, Лаос и Камбоджа.
Кой твърди , че талибаните разполагат с непбходимата логистична мрежа за преработка на опиума в хероин и последващия пласмент. Албанската мафия - най-верния американски съюзник в Европа е далече по-силна в продажбите. А наркотрафикантите са под държавна закрила в България. заради талибаните ли ? дали няма връзка с американските бази, примерно?
щото големите количества се превозват с големите транспортни самолети.
по времето на талибаните произвеждания опиум е бил около 200 тона годишно, сега при "демократизирането " е нараснал до близо 9000 тона.
и за капак - напънете си да си спомнете как се пръкнаха талибаните - съвместен проект на ЦРУ и пакистанските служби за превръщането на сирачетата от войанта срещу съветската армия в сериозна сила чрез обработката им в междресетата (религиозни училища)
абе хубава работа, ама ционистка
"В крайна сметка СССР изпрати половин милион войници - число, което САЩ, все още неизтеглили се от Ирак, никога няма да стигнат. "
Максималния брой руски войници пребиваващи в Афганистан по едно и също време е бил 104 000. Половин милион е бил брят на войниците преминали през целия период на войната.
Обама се готви за безкрайна война и думите които използва го показват добре. Справи се с Ирак, като задоволи общественото мнение (обяви изтегляне, а войниците отидоха в Кувейт и Саудитска Арабия). Обама използва същите основания за присъствието в Афганистан както Буш. По същия начин няма стратегия, а само гонене на вятъра- буквално, мъж с брада, който живее в пещера и оттам руши небостъргачи и деставилизира многомилионни държави.
За друг прочит на войната в Афганистан и истинските препятствия пред сигурността там предлагам това : http://bit.ly/6xuOzS
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.