

Николай Йотов, Букурещ

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Румънската икономика беше ли на автопилот през месеците октомври, ноември и декември 2009 г., в които страната практически беше без правителство?
Икономиката не може да върви сама, тя има нужда от правителство. Това, че държавата се управляваше три месеца от временен кабинет, не беше добре от гледна точка най-напред на споразумението с Международния валутен фонд (МВФ) - имаме нужда от правителство, което да прилага мерките, договорени с фонда. Политическата обстановка се усложни от президентските избори в края на 2009 г., но сега, когато те минаха и стана ясно кой е новият държавен глава, мисля, че ще имаме политическа стабилност. Тя е абсолютно задължителна за отношенията ни с МВФ. Аз съм оптимист, тъй като от изявленията на Джефри Франкс (ръководителят на последната мисия на МВФ в Румъния през декември) става ясно, че проектобюджетът за 2010 г. изглежда реалистично. Сега, когато имаме премиер и той има мнозинство в парламента, фондът има с кого да преговаря.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
Не съм запозват в дълбочина със структурата на румънската икономика,но по казаното в интервюто ми се струват прекалено оптимистични прогнозите на "експерта".То и Дянков правеше подобни анализи,но последните наблюдения показват,че и до края на 2010 може да не се излезе от кризата,особено ако разчиташ на външни инвестиции,а не на собствената си икономика.В известна степен анализът не е коректен-нито дума за увеличените акцизи на горивата.Това на практика още от 1-ви януари насочи заможните румънски потребители към България.Магазините в Русе са пълни с тях,а това едва ли води до подкрепа на платежния баланс на Румъния.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.