Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Ако отношенията между Русия и САЩ бяха компютърна програма, то те отдавна трябваше да бъдат форматирани. След официалния им рестарт на 4 март миналата година, който трябваше да демонстрира прагматичния подход на новата американска администрация, програмата по-често дава сривове, отколкото работи. Кратките моменти на сътрудничество биват заглушавани от руските обвинения за незачитането на ролята на Москва и американските контрааргументи, че Русия не може да налага мнението си на независими държави. Ситуацията изглежда така, сякаш нищо не се е променило.
"Пренебрегването на интересите на Русия и нейните партньор е... оригня от студената война", каза тази седмица известният с цветистия си език руски посланик към НАТО Димитрий Рогозин. Причината за поредния му дипломатически бисер беше изказването на американския държавен секретар Хилари Клинтън, че вратите на НАТО остават отворени, включително за Русия.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Нещата с ПРО изглежда опират до следната дилема. Единият вариянт е , Русия се отказва от помоща си за Иранската ядрена програма и САЩ спират да въоръжават Грузия , Русия спира доставките на С-300 за Иран и САЩ прекратява с изграждането на ПРО и не на последно място нов договор за СНВ. Дригия вариянт е просто обратното. Няма никаква философия. Според мен първия е по добър.
До коментар [#1] от "Ранчев":
Така или иначе сме тръгнали да изброяваме вариантите нека да добавим и признаването или не на Косово от една страна, и съответно Абхазия и Южна Осетия от друга. Можем да продължим и със създаването на военни бази в тези области и т. н. Истината е че това няма как да стане и то не заради това че двете страни не желаят подобен компромис , а заради това че той трябва да бъде гарантиран с договор. Само че това означава че тряба да се откажат от публично декларираните позиции. Това от своя страна би се възприело като непоследователност в политиката и би ги ударило по авторитета. Никой няма да предприеме подобна стъпка, и както се е случва много пъти в историята този инат може да доведе до много тежки последствия.
До коментар [#1] от "Ранчев": има поне още една опция ,на САЩ им бият шута, справка Виетнам, Камбоджа, Лаос, Китай и те престават да си навират муцуната в задният двор на Русия.... така че кротко, настанете се удобно и наблюдавайте.....
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.